16 процента по-малко зрители в Америка гледаха „Оскар"-ите в неделя спрямо миналата година. И това не е чудно - церемонията беше скучна, без изненади, а повечето от номинираните филми бяха много арт и добре направени, но непознати за широката публика. Общите приходи за осемте номинирани в категорията за най-добра лента са около 600 милиона долара. Половината от тях обаче са оборот на „Американски снайперист", който получи само една статуетка - за звуково миксиране.
„Тази вечер честваме най-добрите и най-белите в Холивуд... Съжалявам, най-добрите", беше първата шега на водещия Нил Патрик Харис, която удари точно в целта - Академията беше обвинена за липсата на расово разнообразие, след като 20-те номинирани в актьорските категории бяха бели. Последва музикален номер с много визуални ефекти, който припомни стария блясък на Холивуд. И оттам нещата тръгнаха надолу.
Режисьорът Ричард Линкрейтър снима номинирания филм „Юношество" в продължение на 12 години. Но имахме чувството, че минаха 13 преди края на церемонията, която пренебрегна неговата лента. Вместо това Академията възнагради с 4 статуетки „Бърдмен" - филм за залязла кинозвезда, която се опитва да се завърне на сцената. Това потвърди традицията Академията да дава награди на ленти, които разказват за близки до тях теми - като „Арго" и „Артистът" в предишните две.
„Кой даде на този кучи син зелена карта?", пошегува се Шон Пен, преди да връчи статуетката за най-добър режисьор на Алехандро Гонсалес Иняриту за „Бърдмен". По-късно той каза, че не е бил засегнат. Филмът получи „Оскар" още за операторско майсторство, за сценарий и за най-добра лента.
В година, в която филмите не бяха гледани от широката публика, те поставиха сериозни расови и социални проблеми. Един от най-силните моменти - когато сценаристът на „Игра на кодове" Грахам Мур призна, че е направил опит за самоубийство. „Когато бях на 16 години, опитах да се самоубия, защото се чувствах странен, различен, че не принадлежа никъде. А сега стоя тук. Останете странни, останете различни!", призова той в развълнуваната си реч от сцената.
Патриша Аркет, която получи „Оскар" за поддържащата си роля в „Юношество", изчете дълъг и скучен списък на благодарности, преди да взриви залата с призива си за равно заплащане на жените и мъжете. „Време е за равни права за жените в Съединените американски щати!", извика тя и с това вдигна на крака Мерил Стрийп, която беше номинирана в същата категория.
Джей Кей Симонс получи „Оскар" за поддържащата си роля в „Камшичен удар" и от сцената той ни напомни да се обаждаме по-често на родителите си. „Не им пишете есемеси, имейли - обадете им се и им кажете, че ги обичате. Говорете с тях."
Отличените със статуетка за най-добър актьор и актриса - Еди Редмей за „Теорията на всичко" и Джулиън Мур за „Все още Алис", отново насочиха прожектора към темите на филмите си - болестта на Лу Герег и алцхаймер.
Джон Леджънд спечели „Оскар" за най-добра песен - Glory - към филма „Селма" и направи паралел между лентата, разказваща за д-р Мартин Лутър Кинг с расовите протести във Фъргюсън, Мисури. „Селма е сега", извика той при получаването на наградата си.
Но голямата изненада във филмовата вечер беше музикална - Лейди Гага брилянтна в изпълнението на филмовата класика отпреди половин век „The Sound of Music". Гага изглеждаше нормално в красива елегантна рокля. А това за нея означаваше скучно.
.