Измамници дебнат наивни жертви в интернет с примамливи, но фалшиви оферти за къщи и коли.
Светослав Кошутански е от скоро в Чикаго и си търси нова квартира, където да живее под наем със семейството си. Търсенето най-накрая приключва, когато той намира имота мечта в известния сайт за обяви Craisglist - $1,000 за къща с три спални в чикагското предградие Арлингтън Хайтс. „Тъй като в момента си търся къща под наем, случайно попаднах на тази обява в Craisglist и ми направи впечатление, че къща с три спални се дава под наем за хиляда долара и реших да пиша един мейл, че съм заинтересован от офертата", разказва Светльо.
Кореспонденцията е кратка, няколко имейла и той вече е новият наемател на къщата. По неговите думи му се е сторило твърде лесно, за да е истина. Съменията му се засилват, когато при един телефонен разговор с хазяйката Елизабет Дейл го кара да изпрати с превод по Western Union парите за първия намем и депозита. Общо 2,000 долара. „Те ми казаха, че ключовете и документите са при тях в Африка и когато изпратя парите за първия наем на къщата, ще ми изпратят документите и ключовете на адреса, където живея в момента."
Това вече подсилва съмненията на Светослав и той отива до адреса на къщата, но с екип на BiT Новините, за да огледат имота. Там ги посреща собственикът на къщата. Но не Елизабет, а Тони Хардър. „Това е нашата къща, ние живеем тук вече 11 години", обяснява той. И казва, че знае за измамата. Вече няколко пъти са идвали хора да гледат къщата, която той действително дава под наем, но не за хиляда, а за 2,650 долара на месец. „Знам за какво става въпрос. Някой е пуснал фалшива обява първо в Zillow, обадих се и я премахнаха. Но някак си е попаднала в други сайтове и искат 1,000 долара", казва Тони Хардър.
Следващата дестинация на Светослав е полицейското управление в Арлингтън Хайтс, където комисар Чък Позински казва, че са наясно с тази схема за измами, но не могат да направят много. Той казва, че мошениците мамят не само с имоти под наем, а и с автомобили и с всичко, което може да се продаде в интернет. „Учтиво ви молят да пратите парите по банков път, преди да ви дадат нужните документи. Това е най-голямата грешка", според комисар Позински. „Уредете си среща с човека, който ви продава имот или кола, лице в лице. Или някъде, където можете бързо да отидете до въпросния имот. Не трябва никога да изпращате никакви пари, преди да сте се срещнали с човека, защото не се знае къде ще отидат."
Властите съветват никога да не давате личната си информация или номерата на кредитните или дебитни карти на непознат. Винаги бъдете нащрек, ако някой ви поиска пари предварително. Ако е твърде хубаво, за да е истина, то най-вероятно не е. Точно такова е и мотото на кампанията против измами на полицията в Арлингтън Хайтс.
В крайна сметка Светослав не изпраща никакви пари на „африканските хазяи", измамата е хваната, а след сигнала на BiT Новините полицията посещава истинските собственици, за да се увери, че всичко е наред.
Подобни измами действително зачестяват, казват властите. Най-правилното, което може да се направи в такива ситуации, е да се послуша известната българска поговорка „Око да види, ръка да пипне".