След почти две години в ареста в Ню Джърси Ваньо Минков се призна за виновен и отговорен за мащабна схема за източване на така наречения таx refund или сумата, която данъчните връщат на данъкоплатците всяка година. Българинът беше арестуван през 2013 г. в родната си Варна. По-късно обаче беше екстрадиран в Съединените щати, за да отговаря за престъпления, ощетили американската хазна с милиони долари. Той оспорва решението на Варненския окръжен съд да го прехвърли на американските власти. През август 2013-а майката на Минков призова чрез медиите съдът да защити сина й като български гражданин. „Какво е да си българин, а да бъдеш съден като американец", казва Веселина Иванова. През 2009-а България обаче подписва договор за екстрадиция със САЩ, според който всеки, навредил или засегнал интересите на американски граждани, независимо от националността му и мястото на извършване на престъплението, е подсъдим на американска земя. „Когато беше подписван този договор за екстрадиция, дали целокупно целият български народ гласува, че е съгласен да бъде съден по двойно законодателство?", пита майката на обвиняемият по това време Минков. Апелативният съд обаче решава да уважи молбата на американските власти и да екстрадира варненеца. Така през август 2013-а срещу него са повдигнати официално федерални обвинения за организиране на международна схема за кражба на лична информация, данъчни и банкови измами.

Според обвинителния акт българинът заедно с няколко свои съучастници хакват личната информация на стотици нищо неподозиращи американски граждани. Това включва имена,

номера на дебитни и кредитни карти, пин кодове и social security

номера. След това те продавали крадената информация в специални онлайн борси, а с останалите данни попълвали фалшиви данъчни декларации от името на потърпевшите. Според ФБР Ваньо Минков и съучастниците му са опитали да ощетят IRS с над 6 милиона долара. 600 хиляди долара са били върнати под формата на таx refund.

Щилян Костов, който е счетоводител с дългогодишен опит, казва, че това е често използвана схема. „За да изпратят фалшива данъчна декларация, а не реална - да я наречем така, на тях само им трябват датата на раждане, социалният номер и имената по social security." Измамниците могат да бъдат навсякъде, защото декларациите се попълват електронно. Според познати на 32-годишния Ваньо Минков от Варна той никога не е стъпвал в Съединените щати.

Само преди няколко месеца стана ясно, че три български града попадат в топ 10 на местата с най-много данъчни измами към IRS. На адреси в Дългопол, Габрово и Аксаково, край Варна, са регистрирани стотици данъкоплатци, които са попълнили данъчна декларация. По-късно американското правителство им е върнало суми на обща стойност над 250 хиляди долара. От миналата година обаче IRS постави лимит - до три данъчни декларации могат да бъдат попълнени от един адрес. Щилян Костов казва, че това се прави с цел да се ограничат измамите. „Слабостта на системата е, че има разминаване на времето какво е файлвано на оригиналната данъчна декларация и какво трети лица рапортуват за данъкоплатците, на които информацията е била открадната." Така в началото на януари, ако някой знае вашата информация, може да попълни декларация от ваше име и данъчните ще му издадат refund или ще му върнат сума, без значение, че формата с реалния доход за годината пристига близо месец по-късно. Данъчните експерти смятат, че всяка фирма е уязвима дори да се ползва най-добрият софтуер. Това, което вие бихте могли да направите, за да се предпазите, е да проверявате приходите си по social seciruty, като изисквате така наречения earning report. Има много компании, които извършват мониторинг на всички трансакции, заеми, заявления и декларации, подадени с вашето име, и ще ви алармират, ако някой се опита да го използва.

Ваньо Минков предстои той да чуе присъдата си в следващите няколко месеца. За престъплението, в което българинът се призна за виновен, той може да получи до 10 години затвор.