Българският Великден в САЩ събра хиляди сънародници на тържествени служби в нашите храмове, в парковете и на други събирания. Най-много имаше в църквите в Чикаго, които се оказаха тесни да поберат миряните.
Стотици наши сънародници се събраха в православния ни храм "Св. София" в предградието на Чикаго - Дес Плейнс. Според Станислав Славчев е имало много повече хора от миналогодишната литургия. Ирина Маринова сподели, че се радва, като вижда толкова много млади хора, а за Красимир Каймаканов "това е най-големият християнски празник и е добре, че има толкова много хора, които са вярващи и почитат празника".
Както повелява обичаят, миряните си взеха жив огън от свещеника и след това обиколиха църквата, за да опростят греховете си. За Ирина Маринова това е 18-и Великден зад граница. "Тук сме дори отпреди да построят тази църква. Тогава все още беше само къща, но и там спазвахме традицията, ходехме и се събирахме" - обяснява Ирина.
Много от младите хора обаче за първи път присъстваха на служба на отец Грую. Борислав Кирилов е в Америка само от осем месеца. "Радвам се, че съм тук - казва Борислав. - Много ми харесва, че се спазва обичаят."
Много от родителите бяха със своите деца. Малката Калина също беше за първи път в "Св. София" за празника, но е добре запозната с традицията. "Трябва да боядисаш яйца, след това да ги донесеш в църквата и да се чукнеш с тях" - обяснява Калина, която също носеше яйчице със себе си.
В семейството на Петко Войников е традиция да се обикаля църквата на Велика събота. "Радвам се, че си пазим традициите дори отвъд Океана."
По традиция всички наши сънародници си размениха пожелания за светлия празник.
"Христос воскресе на всички, много здраве, щастие и светли бъднини" - пожела Красимир Каймаканов. "Пожелавам им да бъдат живи и здрави те и техните семейства и да бъдат смирени през 2014 г." - призова Петко Войников. Но най-важното послание дойде от Станислав Славчев, а именно: "Не трябва да чакаме празник, за да се чувстваме българи."
Тези, които пропуснаха Великденската служба в събота в полунощ, отидоха на литургиите в неделя. Сънародниците ни казват, че празникът е повод не само да бъдем добри християни, но и обединени българи.
Близо 300 души се събраха на тържествената литургия по повод Христовото възкресение в другата църква - "Св. Иван Рилски", в Чикаго в нощта на Велика събота. Десетки вярващи изпълниха храма, още толкова имаше и навън. Службата продължи около половин час, а след това отец Валентин поведе миряните навън за традиционната обиколка около сградата на храма.
В първите минути след полунощ миряните си казаха "Христос воскресе" и тръгнаха смирено на обиколка. Някои излязоха със запалени свещи, докато други изчакаха и запалиха своите от тази на отец Валентин или както пише в църковните текстове - от живия огън.
В обиколката се включи и американецът Джоузеф, който поздрави на български и пое пътя на вярващите, като обиколи храма с българската си съпруга.
"Винаги празнуваме както по български, така и по американски. Традицията се запазва винаги", каза тя.
Да празнуваш Великден, или Празника на всички празници, извън Родината си е трудно, но традициите и обичаите сред българската общност в Чикаго са живи.
"Който е христианин, си остава христианин, независимо къде е по света. Боядисахме яйцата - първото червено го донесохме в черквата, сега идваме за жив огън и празнуваме празника, така както е в България", каза студентката Янка Бозукова.
"Предпочитам да запазя традицията колкото се може повече, за да можем да се чувстваме българи навсякъде", сподели Теодора, която също е студентка тук.
За българите, родени тук, Великден е един от многото поводи да запазят корена си жив. Дани е родена в Америка, студентка е и рядко се прибира при семейството си в Чикаго. На Великден обаче фамилията се събира.
"Много е готино да видиш всички тези хора, как обикаляме заедно, ходим и празнуваме. Аз обикалям църквата всяка година", сподели Дани.
Литургия в "Св. София" в неделя
В православния храм "Св. София" в чикагското предградие Дес Плейнс се събраха стотици, а през деня до обяд се стичаха все повече миряни. Според сънародниците ни Великден е повод не само да се гордеем, но и да се обединим и да бъдем едно цяло.
Много често идваме на църква, не непременно за празника, но и да се видим с всички познати", каза друга жена от присъстващите на неделната служба.
На службата в църквата имаше и от постоянните посетители, които и този път не изневериха на собствените си традиции.
Според един от миряните - Владимир, Великден е повод не само гордо да кажем, че сме българи, но и да не се разделяме. Всички трябва да сме заедно и да не се разделяме", каза той.
Великден в Ню Йорк
Сънародниците ни в Ню Йорк също отбелязаха Великден с празнична литургия в храма "Св. св. Кирил и Методий" в Манхатън. Храмът се оказа тесен и не успя да побере всички набожни, дошли да заплаят свещ и да почетат празника. Освен с обиколка около сградата на църквата вярващите там си устройха импровизирана борба с боядисани яйца, а в града имаше организирани и няколко партита след Великденската служба.
Великден във Флорида
Българите в Сарасота също отбелязаха подобаващо празника на всички празнции. Членовете на Българо-американския културен център в Сарасота избраха да отбележат Великден с кръшно хоро и народни песни. В танците се включиха и малчугани от българското училище там - "Роден край".
Великден в Детройт
Сънародниците ни в Детройт също отбелязаха Великден. Те се събраха на тържествена литургия в църквата "Св. Климент Охридски" в Диърборн. По време на празничната литургия свещеник Славчо Панев поздрави всички вярващи с думите "Христос воскресе". За всички присъстващи имаше предвидено по едно червено яйце. Децата в храма бяха сред най-радостните на Великден. Специално за тях беше предвидена и игра в двора на църквата, в която те търсеха пластмасови яйца, пълни с лакомства.
По традиция донеслите козунаци и боядисани яйца майки и баби се надпреварваха да покажат коя по-хубав козунак е направила.
"Надявам се нашите деца, полуамериканчета, да запазят българската традиция жива", каза Жени Фелдман, която живее в Детройт.
Освен козунак, яйца и много настроение в храма "Св. Климент Охридски" не бяха пропуснати и именниците на Великден.