Полиция пази спорещите сега, но скоро драмата ще се премести в съда
Кризата в църквата „Св. св. Кирил и Методий" в Торонто продължава с пълна сила. Миналата неделя (8 юли) над 30 души, сред които настоящи и бивши членове на борда, се събраха пред заключените врати на храма и решиха да „упражнят правото си на собственост", както се изразиха самите те. Хората опитаха да влязат в църквата, като разбият бравата. Вече четвърта поредна седмица „Св. Св. Кирил и Методий" стои заключена за редовната литургия в неделя сутрин. „Пет века под турско робство не сме имали затворени църкви", коментираха гневни миряни.
Както BG VOICE вече писа, на 13 юни митрополит Йосиф отхвърли последното настоятелство и не го призна за валидно. В писмото си той назначава временна комисия, която да насрочи ново изборно събрание и да следи за нарушения. Настоятелството пък от своя страна не взе предвид вота на недоверие от страна на владиката, нито пък прие временно назначения за духовен водач на енорията отец Величко. А веднага след създалата се ситуация заключи храма. Осведомени твърдят, че заключването противоречи на устава на църквата, а според бивш председател, какъвто е Вангел Ангелов, който също беше сред присъстващите в неделния щурм, важни решения от подобен характер се вземат на общо събрание заедно с всички членове.
Недоволните скандираха срещу затварянето на църквата. „На какво основание е затворена църквата", „Това не е тяхна частна собственост" - бяха част от коментарите на събралите се в неделя миряни. Те изразиха и опасение, че църквата като организация с идеална цел вече месец не изпълнява дейността си по предназначение и статутът й лесно може да бъде оспорен след време от канадските институции. Междувременно се оказа, че единствено неделните литургии са прекратени. Администрацията на църквата продължава да работи. Прилежащи части и зали на църквата продължават да функционират и да се дават под наем за различни събития.
Намесата на полиция предотврати влизането на протестиращите в църквата. Малко преди тяхната поява край храма бе забелязан предишният председател Емил Георгиев, който е и един от посочeните от митрополит Йосиф членове на комисията, която трябваше да се заеме с насрочване на ново събрание за избор на настоятелство. Георгиев обаче се е отказал да бъде член на тази комисия.
След като полицаите се запознаха с нарежданията на митрополита, обявиха, че нямат правомощия да вземат страна, и повикаха висшестоящ офицер. Той помоли за отсрочка, докато се запознае с документите и разговаря с представителя на отмененото от владиката настоятелство Борис Иванов, който се оказа в района на църквата, но не пожела да се срещне с протестиращите. Той
помоли полицаите за разговор на съседна улица.
Когато офицер се върна съобщи, че се е срещнал и с Емил Георгиев, който е и бивш председател на предишното ръководство, избрано през 2011 г. и което владиката посочва за действащо временно, докато се избере ново. Въпреки всички разговори и разменени документи полицаите не разрешиха вратите на църквата да бъдат отворени. Те посъветваха протестиращите да търсят своите права в съда.
В местното районно на полицията пък имало големи папки с доклади по повод неколкократното заключване на църквата и опитите за разбиване на вратите, научи BG VOICE. От тях става ясно, че при срещата си с Борис Иванов и Емил Георгиев в неделя полицията е провела и телефонен разговор и с митрополит Йосиф. Владиката обаче отрича да е говорил с полицията според енориаши на църквата.
Сред документите, които се разменяха в деня на инцидента, беше и писмо-молба от митрополит Йосиф лично до Борис Иванов от 20 юни, с което го моли вратите на храма да бъдат отворени за редовните неделни богослужения. „Сърдечната ми молба към вас е на базата, че сега ние, православните християни, сме в период на Петрови пости и много от нашите енориаши и поклонници, приятели и гости биха искали да се молят, да изповядват и да приемат Светото причастие в любимия си духовен дом", пише в писмото на Йосиф до Иванов.
Един от най-спорните моменти между двете страни и владиката е докъде се простират неговите правомощията. Според наши източници в БПЦ, когато църквата е била инкорпорирана като част от БПЦ, е дадено съгласие решенията в храма да бъдат съгласувани и одобрявани от митрополита. Това означава, че независимо че самата сграда е частна собственост,
владиката е върховен командващ.
В устава на църквата пък пише изрично че „Преписи от протоколите на всички редовни и извънредни общи събрания заедно с преписи от годишни доклади на секретаря и касиера се изпращат до епархийския архиерей (митрополит, б.а.) за сведение и одобрение, след което влизат в сила."
Ще продължат ли противоречията между бившо, настоящо настоятелство, митрополит Йосиф и дали всичко е борба за власт и лични облаги, тепърва предстои да разберем. Вероятно по съдебен път.