Боздаг и Златанова се здрависват – снимката бе разпространена от турския вестник ,,Бугун”, но не и от българското правителство
Една обявена като неофициална визита на турския вицепремиер Бекир Боздаг в България през миналата седмица успя да ядоса широки обществени слоеве и да разпали стари неприятни спомени за времената, когато страната е била просто територия в Османската империя. Г-н Боздаг искаше да се запознае с някои останали от османското време паметници на културата. Ако бе направил само това, посещението му сигурно щеше да остане незабелязано. Друг е въпросът, че в Турция сигурно имат прекалено подробен списък на паметниците, мястото, където се намират, и състоянието им, та едва ли е наложително толкова специално лице да бъде командировано до България, за да ги огледа отново. Като за обикновен посетител обаче турският държавник си позволи поведение, наподобяващо османски шеф, каквото дори станалият нарицателен с дипломатическата си фриволност бивш американски посланик Джеймс Уорлик не е демонстрирал. Той реши да превърне визитата си в религиозна, като уважи само мюсюлманската общност в страната. В Пловдив г-н Боздаг посети вечеря, на която присъства ръководството на мюфтийството и на която бяха допуснати единствено придружаващите го турски медии. На тази вечеря, организирана на българска територия, българските журналисти бяха спрени на входа с обяснението, че била частна проява, на която не са поканени.
Едва ден по-късно стана ясно, че компания на вечерята на частния турски гост правил и президентът на България Росен Плевнелиев. Поставен в конфузно положение, пресцентърът на държавния глава обясни, че г-н Плевнелиев нямал отношение към изгонването на българските журналисти. Същото казаха и от Главното мюфтийство. При това положение остава третият вариант - BG медиите са били изхвърлени от турската делегация. В което има логика, ако там се е обсъждало нещо на тъмно, за което те не е трябвало да научават веднага, за да не започнат прекалено много да питат и пишат и така да провалят договорката. Какво толкова тайно е имало на вечерята, което журналистите от България не е трябвало да узнаят? За да се отговори на този въпрос, трябва да се познава турската политика от последните години.
Турция е официално светска държава. Неофициално управляващата вече няколко мандата ислямистка Партия на справедливостта и развитието на премиера Реджеп Ердоган провежда политика на завземане на светските държавни органи и унищожаването им отвътре. Така се извършва една плавна ислямизация на обществото - забрана на абортите, забрана на алкохола, насърчаване жените да се обличат като пингвини... Във външната политика г-н Ердоган си мечтае за рестартиране на османския проект, погребан преди повече от 100 години. Любимото занимание на партията и правителството му е да праща емисари като Бекир Боздаг във всички бивши съставни части на империята, за да работят по въпроса. В Египет и Мароко например Ердоган разигра сценарий с ислямистите от ,,Мюсюлмански братя". И на двете места им помогна да спечелят всякакви избори, а те като благодарност оставиха Турция да работи на воля в страните им по реосманизацията. По турски образец мюсюлманските братя в Египет се явиха на изборите не под това плашещо избирателя име, а със специално регистрираната Партия на свободата и справедливостта. Названието й почти едно към едно повтаря името на турската управляваща партия, за да няма съмнение в чия сфера на влияние трябваше да влезе Египет. На този турски сценарий обаче бе сложен край с военния преврат през юли.
С българските власти турците нямат подобни проблеми. Както се вижда от историята с вечерята, в България емисарите на Ердоган се държат като у дома си. След като си замина обратно за Турция, оттам BG журналистите трябваше да научат, че частният посетител г-н Боздаг не само имал тайна среща и с вицепремиера Зинаида Златанова, но дори уговорил с нея Турция да придобие собственост върху някои османски обекти. Скандалът вече бе набрал скорост, а в опит да го потуши правителството разпространи едно дежурно съобщение, каквито BG институциите бълват на конвейер. В него се признава, че такава сгляда с г-жа Златанова наистина имало, ама не била нищо особено. ,,На работната среща бяха обсъдени теми от двустранните българо-турски отношения, развитието на политическия диалог между двете страни, перспективата на Турция за членство в ЕС." С една дума - алабала.
Истината се оказа съвсем друга. Турските журналисти, които г-н Боздаг заведе навсякъде и пусна на всичките си срещи, написаха, че за никакъв ЕС, към който Турция отдавна няма вече въобще мераци, не е ставало дума. Най-вече идело реч за това как Турция да придобие османски паметници на културата в България. И не за да ги поддържа като културни обекти, а за да върне старото им османско предназначение. Част от обектите, за които вицепремиерът на Турция лобирал пред г-жа Златанова, били джамията в Пловдив и старата османска баня пак там. Пред джамията има ресторант, което страшно подразнило частния гост и в родината си той обяснил, че ще направи каквото е необходимо, за да го премахне. Освен това турската държава смятала, след като сложи ръце върху джамията, да я превърне пак в онова, за което османците някога са я построили. Вицепремиерът се разгневил и като съзрял, че в османската баня била настанена галерията за модерно изкуство на Пловдив. И нея смятал да махне оттам. Все пак конкретно за банята господинът не е цитиран в турската преса да уточнява дали отново ще я напълни с вода и ще командирова ли в България османци, за да ги къпе и да върне усещането за онова старо време, за което управляващите в Турция така горещо мечтаят.
Ето впрочем как държавната Анадолска агенция описа частното посещение на турския вицепремиер: ,,По време на визитата си за три дни г-н Боздаг пропътува в България близо 2,000 км. Той обърна специално внимание на архитектурните паметници от османската ера, като подробно се запозна с правния статут върху собствеността им и изрази желанието на турската държава да се заеме с тяхното реставриране... Г-н Боздаг каза, че особено бил огорчен от това, което видял в Пловдив, където историческа джамия е превърната в ресторант, а традиционният хамам (обществена баня) е станал галерия за модерно изкуство." В нов опит да замажат скандала от правителството на Пламен Орешарски започнаха да пращат подставени лица по телевизиите, които вече цяла седмица обясняват на драгите зрители, че придобиването на българските имоти от Турция не било страшно. Защото и България направила постъпки да си възвърне свои постройки там.