В България вече официално заработи популярната по цял свят организация Athletes-USA. Нейната задача е да помага на талантливи млади спортисти в кандидатстването им в US университети, при това със спортни стипендии. Благодарение на агенцията вече и няколко българчета могат да се похвалят, че са осъществили американската си мечта и развиват спортната си кариера на доста по-високо ниво, каквото е колежанското в Америка.
В България агенцията работи вече с 15-ина спортисти. Гордостта й е Виктория Михайлова, която е футболистка и получи пълна годишна стипендия от $47,000 от университета в Хардфорд. Благодарение на помощта на Athletes-USA по подобен начин в САЩ ще учи и тенисистът Пламен Авуски. От 2006 г. насам организацията е осигурила на около 1,100-1,200 момчета и момичета от целия свят спортни стипендии в САЩ.
„Още не сме много популярни в България, тъй като едва сега стартираме сериозната работа. Но пък, от друга страна, и доста се пазим - не искаме хората да си помислят, че като детето им е играло две години баскетбол например, е готово да кандидатства за стипендия. Нещата са доста по-сериозни и сложни", бърза да обясни Андрей Андреев, който е представител на Athletes-USA за България и Източна Европа и е директор „Бизнес развитие" в организацията.
Какво всъщност е Athletes-USA?
Athletes-USA е най-голямата агенция за спортни стипендии в САЩ, има представители в 15 държави по света. Мрежата от агенти работи с 3 хиляди университета, над 22 хиляди треньори в 22 вида спорт.
Когато даден спортист се свърже с организацията, първо се провежда т.нар. опознавателен разговор - да се разберат в общи линии възможностите на едната и на другата страна. Щом атлетът иска да се пробва за спортна стипендия в университетите в САЩ, от агенцията му изработват специално портфолио, с което той е представен пред университетските треньори по определения вид спорт. Портфолиото съдържа информация за резултатите, представянето и всички характеристики на кандидата.
Изработва му се специален видеоклип от предоставени от кандидата материали. Оттам насетне думата имат треньорите. Те решават дали даденият кандидат би им свършил работа и каква стипендия могат да му осигурят. „Много рядко се отпуска пълна стипендия. Това става в изключителни случаи, когато е многообещаващ спортист или точно пасва на търсения от треньор играч. Останалата част от таксата на университета, както и разходите по пътя до САЩ се поемат от семейството на кандидата", разясни Андреев.
Според него много важно е младите таланти да вземат решение дали ще търсят изява в САЩ още на 16-17-годишна възраст, за да може да придвижат документите навреме, както и да започне търсенето на подходящия университет отрано. Задължителните условия пред кандидата са: да е минал изпити SAT TOEFL, да има призови класирания на държавни и международни състезания с добри резултати, да няма сключен професионален договор с който и да е клуб. Освен това препоръчително е средният успех от дипломата на спортиста да е над „Добър" (4).
Как се става клиент на Athletes-USA?
За да стане клиент на Athletes-USA, спортистът сключва споразумение, с което организацията се ангажира да извърши някакви услуги. „Тъй като сме агенция, се заплаща такса - разяснява Андрей Андреев. - Съществуват 3 пакета - между 495 евро и 2,200 евро. Смятаме, че за България най-добре работи средният пакет, наречен Elite, който е за 945 евро. В него се включва изработката на е-book, попълваме с кандидата и едно кратко интервю от 8 въпроса, което замества мотивационното писмо."
След като спортистът влезе в онлайн системата на агенцията, той получава password и usernamе, с които може да комуникира директно с треньорите в системата. Те също имат свои профили. Според пакета, който ползва, състезателят разполага с различен брой опции за комуникация. За по-малкия пакет може да изпрати своя файл на около 150 треньори от 150 университета.
Той обаче си ги изпраща сам, т.е. тези 495 евро отиват само за изработката на портфолиото му и за контактите, които му се предоставят. Когато използва пакета от 945 евро, към състезателя се прикрепя един специалист от агенцията, т.нар. personal manager, който е постоянно с него и със семейството му и му помага абсолютно във всичко.
Следи ли агенцията развитието на спортиста и в САЩ?
След като даден състезател е спечелил стипендия и пристигне да учи в САЩ, той вече не е обект на интерес от страна на Athletes-USA. „Ние нямаме никакви права върху него, тъй като не сме мениджъри", казва Андреев. Разбира се, приятелските взаимоотношения не се изключват и контактите с агентите не са забранени. Организацията не работи и с отделни клубове дори и те да имат добри връзки с американски учебни заведения. „Ние не сме скаути и затова не го правим", разяснява още Андреев.