"Остава неудобството за много софиянци, че няма наземен градски транспорт. Съжалявам, че синдикатите не се вслушаха в моя апел да се видим, да изговорим това, което вчера предложих, без това да бъде цената на комфорта на софиянци, за да могат и те да живеят нормално, да се придвижват до работа и да си оставят децата на училище". Това каза столичният кмет Васил Терзиев пред БНТ.

Според него, когато се говори за промяна в транспорта, трябва да се мисли и в посока какво се прави със заплащането, какво се случва с подвижния състав и инфраструктурата в града.

Краткосрочната мярка в такива ситуации пък може да е безплатно паркиране в синята и зелената зона, както и "отварянето" на бус лентите за коли. Решение за това обаче към момента няма.

Блокадата на София поне привидно отвори и разговор за евентуална реформа в сектора и сливане на съществуващите четири общински дружества за намаляване на разходите и подобряване на управлението и координацията.

Пари за заплати или автобуси

"Проблемът е, че това което искат синдикатите, ни отдалечава от това да можем да направим необходимите промени в подвижния състав, да реализираме тази амбициозна програма, която се прие от Общинския съвет за 1 милиард лева, за да се подмени целия подвижен състав. Това, което искат синдикатите е 400 лв. увеличение нетно към стартовата заплата, 500 лева догодина и 600 лева по-догодина. Това, облечено в цифри означава 50-60 милиона лева тази година, 60-70 милиона догодина и около 100 милиона по-догодина. Всяка година увеличение, сумарно това са 400 милиона. Четристотин милиона са 800 автобуса", пресметна кметът.

Според него за да се постигне това, което синдикатите искат, от 2027 г. София трябва да плаща 200 милиона лева допълнително всяка година само за увеличението на заплатите.

"Как ще правим пътища, как ще инвестираме в подвижен състав? Малкото средства, които има да отиват целево. Когато има недостиг на водачи в автотранспорта, да се намери механизъм, по който средствата, които успяваме да заделим, които не са ограничени и идват на цената на нещо друго да не се направи", заяви Терзиев.

В бюджета за тази година за транспорт са заложени 312 милиона лева, които отиват за заплати. И искането е да бъдат добавени още 200 милиона през 2027 г., допълни столичинят кмет.

"Аз се боря затова да бъде решен проблемът със заплащането на шофьорите и хората, които работят в сервизите, за да може да се нормализира работата и да няма хора, които имат 80 - 90 часа извънреден труд - това не е нормално. Но за да се реши, ние трябва да увеличим броя на хората, които липсват в системата на столичния автотранспорт", добави Терзиев.

Заеми за превозни средства

Още през минланата година Столичният общински съвет гласува мащабна програма за 1 млрд. лева за купуването на нови автобуси, тролеи и трамваи. Част от поръчките - основно за тролеи и трамваи, вече са обявени. Средства за инвестицията обаче не са осигурени.

В четвъртък зам.-кметът по финансите Иван Василев заяви, че се подготвя тегленето на инвестиционен заем, за да финансираме покупката на нови 120 автобуса, 75 тролея и 58 трамвая. "Пари в бюджета няма и затова ще предложим на обществено обсъждане инвестиционен заем, който вярвам, че ще бъде подкрепен и от общинския съвет, и ще успеем да модернизираме градския транспорт. По този начин ще подобрим условията както за шофьорите, така и за пътниците в градския транспорт с надеждата да стане все по-предпочитано транспортно средство в града", коментира Иван Василев.

Реформа в транспорта

Общината ще прави и анализ дали да не слее четирите общински транспортни дружества (ЦГМ, "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Метрополитен"), за да оптимизира системата и да подобри управлението.

"Така ще оптимизираме излишно раздутата администрация (700 човека към момента в 4 дружества, които извършват сходни дейности). Ще подобрим финансовите механизми между Столична община и реално извършващите транспортната задача, а не както е в момента – ЦГМ събира всички приходи и решава по свое усмотрение как да разпределя плащанията към дружествата, което води до това те да бавят плащания към контрагенти и после бщината да трябва да ги спасява със заеми, както беше през 2024 г.", коментира Иван Василев.

Въпросната реформа, ако въобще се случи, още е далеч от осъществяване. Тепърва ще се прави анализ дали сливането на четирите дружества би било икономически ефективно. Ще се проучва и дали фактът, че дружествата, основно "Метрополитен", изпълняват европейски проекти, би попречил на сливането.

В момента Центърът за градска мобилност отговаря за паркирането и за приходите от билети и карти. През него минават и парите, отпускани от общината и държавата за транспорта. От ЦГМ те се разпределят към транспортните оператори - "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт" и "Метрополитен". Средствата за тях зависят от изпълнението на т. нар. транспортна задача, както и от цената, по която им се плаща за всеки километър пробег. Те се определят от Столичния общински съвет.

Автобуси, тролеи и трамваи се купуват от съответните дружества. "Метрополитен" отговоря за строителството и експлоатацията на метрото.