Здравейте, скъпи приятели! Преди да започна с темата днес, искам да благодаря на всички вас, които ми се обаждат с въпроси и коментари, и на тези, които ми се обаждат просто да ми кажат, че статиите, над които работя всяка седмица, са една от причините, поради която четат вестник BG VOICE най-редовно. Всичко това ме кара да се чувствам много щастлив, защото разбирам, че моят труд се оценява и прави позитивна разлика в живота на нашите читатели.
Сега към темата.
Много от хората, които идват в офиса ми за консултация, независимо от това дали са българи или други националности, имат трудности между това да могат спокойно да разграничават спестяването и инвестирането. Това е много сериозен проблем, който трябва да се дискутира по-често и да му се обърне сериозно внимание. Отговорът на този въпрос често прави разликата между това дали ще улесним и подобрим стандарта си на живот в годините пред нас, или ще го влошим до такава степен, че ще бъде твърде късно да го поправим.
Защо трябва да се научим да инвестираме?
В света, в който живеем, има само два основни начина да получаваме доходи. Първият е да работим за някой друг (голяма корпорация или частен работодател) или да работим за себе си и да развием собствен бизнес. Тоест да заработваме физически парите си чрез нашите усилия в една или друга форма.
Вторият начин е да имаме инвестирани пари, които да работят за нас, докато ние спим, и да можем да живеем от тях или да ги добавяме към дохода си, който получаваме от работата или бизнеса ни.
В общи линии това са двата начина, чрез които можем да увеличим доходите си и да направим стандарта си на живот по-висок.
Каква е разликата между спестяването и инвестирането?
Разликата между тези две понятия може да се обобщи в една дума - риск. В спестяването няма риск или той е много малък и това кара хората да загърбят чувството на страх и да се насладят на така желаната от тях сигурност, но за сметка на това възвръщаемостта на парите, които те спестяват, е близо нулева. Това само по себе си не им позволява да живеят от дивидентите и лихвите на спестените от тях пари. Позитивният аспект при спестяването е, че дава пряк и лесен достъп до спестената сума и тя може да бъде използвана по всяко време за различни цели според нуждите на човека. В инвестирането е точно обратното - рискът е по-голям и в зависимост от него и потенциалната възвръщаемост е доста по-висока, но съществува и голяма доза страх, защото има реална възможност да се загуби някаква част или цялата част от капитала, който е бил инвестиран.
Това в никакъв случай не значи, че всички инвестиции са създадени по един и същи начин - някои са по-рискови и носят по-голям потенциал за печалба, а други са по-малко рискови и регулирани и носят по-ниска възвръщаемост, но значително доста по-атрактивна от тази, която получаваме от банката и спестяванията, които събираме в нея. От своя страна това би ни помогнало да улесним живота си и да намерим допълнителни доходи, ако инвестициите, които сме избрали, се окажат доходни и сполучливи.
Какви са възможните места, където можем да инвестираме? Инвестирането е много интересен и много дълъг топик на дискусия и с удоволствие бих споделил с всички вас това, което аз съм научил и продължавам да уча всеки ден. Но тъй като нямаме възможността да прекараме дълги часове в разговори по темата, съм решил да изброя някои от най-известните средства за инвестиране. Някои от тях са ви може би много добре познати, а други не. Акциите (stocks) и взаимните фондове (mutual funds) не са единствените места, където може да инвестирате, независимо от това, че често обръщаме основно внимание на тях. Ето и други инвестиционни инструменти:
- ценни книжа (Bonds);
- недвижимо имущество (Real Estate);
- стоки за търгуване (Commodities);
- опции (Options);
- ценни метали (Precious Metals);
- частен бизнес (Private Businesses);
- индивидуални акции на корпорации (Stocks);
- криптовалути (Cryptocurrencies).
Продължава в следващия брой.