Много от хората, които идват в офиса ми за консултация, независимо от това дали са българи или други националности, имат трудности между това да могат спокойно да разграничават спестяването и инвестирането.

Някой наскоро ме попита, колко време ми е отнело да започна да инвестирам своите пари, след като съм започнал да работя в тази индустрия. Истината е, че аз самия исках да се запозная с детайлите по инвестирането също и да бъда много предпазлив и внимателен преди да сложа част от парите си, за които съм работил усърдно дълго време, в определена инвестиция.

След като се запознах подробно с няколко такива и се почувствах по-сигурен в плюсовете и рисковете на дадената програма, аз започнах да инвестирам по-смело и по-често. Това ми отне време и усърдно четене на литература по тази тематика, която пордължава и до ден днешен. По тази причина аз самият не инвестирам във всички възможни инвестиции, а само в тези, които намирам за подходящи за моите цели и разбирания. Същото се отнася и за Вас, но Вие сте отговорни за първата крачка и да започнете от някъде да обогатявате своите знания и финансова култура.

Причините, съдейки от моята професионална практика в последните над 13 години, че повечето хора се страхуват и никога не предприемат първите крачки към инвестирането са следните:

-           страх от провал. (Емоционален ефект: Не искам да изглеждам като глупак и невежа в очите на хората около мен.);

-           страх от провал. (Рационален ефект: Не искам за загубя парите, за които съм работил толкова усърдно.);

-           страх от измама. (Не искам някой просто ей така да ме излъже и да ми вземе парите без да знам за какво става въпрос наистина.);

-           страх от това, хората да ме смятат за ниско-интелигентен, ако загубя всичките си пари чрез даден бизнес или инвестиция.

Ето и един пример от истинския живот. Имам добра позната, която наскоро ми сподели, че нейният свекър е на път да получи много голяма сума (в милиони) от бившата си компания, за която е работил след съдебен процес, който той е завел срещу тях поради здравословни проблеми вследствие на работата си в тази компания.

След започването на процеса нещата се обръщат така, че той има възможност да получи доста по-голяма сума от това, което е очаквал в началото. Проблемът е, че той дори не може да си представи да инвестира тези пари, защото го е страх да не ги загуби. Страхът и незнанието спират този човек от потенциала и парите, които той може да получава всеки един ден само от дивиденти на милионите, които очаква и това може да се окаже пагубно за бъдещето на неговото семейство и тяхното пенсиониране. Това е и синдромът, от който страдат хората, които печелят лотарията и след няколко години са отново там, откъдето са започнали. Обратното от нулата. В същото време съществува и един друг невидим елемент - нивото на финансов комфорт, на който сме свикнали. Много често хора, които са свикнали да имат достатъчно само да покриват сметките си и това е напълно достатъчно за тях, дори да имат щастието да спечелят или наследят голяма сума пари, те често я профукват за много кратък период от време и са обратното от началната точка. Това може да бъде плод на липса на финансова култура и знания, може да бъде и плод на подсъзнателно стремене към нивото на финансов комфорт, на което са свикнали - да плащат сметките си ги прави щастливи и не се стремят към по-големи финансови цели.

Промяната на психологическата нагласа и нивото на финансовия ни комфорт са първите фактори, които могат да ни изтласкат напред или дърпат постоянно назад, когато става дума за нашите пари.

Как да преборим страха от инвестирането?

Страхът от инвестирането не е нищо по-различно от всички други страхове, които имаме в нашия живот. Съответно единствения начин да преборим този страх е да се изправим пред него и да започнем да опознаваме в детайли местата, където можем и искаме да инвестираме. Това отнема време и четене; консултации с хора като мен, които се занимават с инвестиране всекидневно; голяма доза търпение; стратегия и не на последно място - желание!

Всички ние трябва да знаем, че спестяването и инвестирането са две тотално различни неща и въпреки, че инвестирането е по-рисковано от спестяването - то ни предоставя далеч по-големи възможности за развитие на нашите капитали и начина ни на живот, но ние трябва да направим първата крачка и да започнем да изучаваме как работят различните инвестиции, за да можем да ги използваме по най-правилният и рационален начин. Финансовата култура на един човек не се гради за ден или два, както всяко важно нещо в живота това е един дълъг и продължителен процес, който отнема години, но ни помага да бъдем в контрол на живота и бъдещето си, а не да сме изцяло зависими от правителството и нашия работодател.

Това е от мен за днес. Ако и Вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected].