Здравейте, Ангеле! Намерих информацията за вас от статия по интернет и тъй като съм в България, реших да ви пиша по имайл, за да задам моя въпрос. А той е следният – мога ли да използвам стажа си, който имам в Америка, и той да бъде добавен към моя работен стаж за българската ми пенсия? Работила съм в Америка със зелена карта само 6 години и не мога да получавам пенсия там, защото нямам нужните 10 години стаж. Не смятам да се връщам в Америка, но бих искала да използвам този стаж в България и ако не е възможно, мога ли да си върна обратно парите, които съм плащала за осигуряване и данъци през тези 6 години в Америка?

  Здравейте и от мен! Задавате ми много популярни въпроси, които българската общност в Америка често се пита и заедно разговаряме по тях. Нека да започнем с първия въпрос и да преминем и към втория. През изминалата седмица получих лична кореспонденция от НОИ (Национален осигурителен институт) в отговор на директен мой въпрос към тях относно стаж в България, който да бъде прехвърлен в Америка, или съответно стаж в Америка, който да бъде прехвърлен в България. Отговорът, който получих от НОИ, бе, че в момента

няма спогодба и не се водят преговори за такава

 

със САЩ, където стажът, изработен в едната държава, може да бъде прехвърлен в другата държава и да бъде използван при пресмятането на размера на пенсията. Тяхното становище е, че за момента стажът в тези две държави се калкулира поотделно и пенсиите трябва да се калкулират спрямо законодателството в дадената страна (България или Америка) на база на стажа там, независимо дали човек има начин да комбинира двата етапа от работния си живот, това не би било възможно при пресмятане на пенсията и времето, работено в едната държава, не се прехвърля в другата. Тук говорим стриктно за България и САЩ. След тази официална информация става ясно, че във вашата ситуация няма да можете да използвате годините, изработени в Америка, към стажа ви в България и да добавите определена сума към пенсията ви в България. Не забравяйте, че все още (ако имате валиден имиграционен статут) можете да се върнете и да изработите 4 години стаж в Америка, за които да получите пенсия. В противен случай парите, които сте платили досега тук, в Америка, за данъци и пенсионно осигуряване

няма да могат да ви се възвърнат

под никаква форма, защото те отиват в общия пенсионен фонд, който се използва от хората, които са пенсионери в момента. Съжалявам, че аз трябва да бъда “лошият пощальон” и да ви донеса тези новини, но все пак тук е важно да се знае истината и фактите такива, каквито са, за да може вие правилно да прецените и да наредите вашата пенсионна стратегия. Този въпрос съм го срещал често от различни хора и искам да благодаря и на тях, че са го задавали, защото това ме подтикна да се обърна към НОИ в България с официално писмо, на което те отговориха подобаващо, за което им благодаря от името на всички българи в САЩ. Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея. Това е от мен за днес.

Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

Не забравяйте, че можете да си запазите час за консултация в моя офис от понеделник до четвъртък между 9 сутринта до 7 ч. вечерта и в събота от 9 до 2 ч. следобед. Тази услуга възможна само по предварително насрочена среща с мен няколко дни в аванс.

И не забравяйте да се усмихвате!:)