Възможно е мнозина да не са чували за „Правилото на 72". То е било формулирано от Алберт Айнщайн, който го е нарекъл „Осмото чудо на света" заради силата, която носи, ако бъде използвано по предназначение. Интересното е, че то се използва от нас или срещу нас от банките, всеки ден и ако не го разбираме и не го използваме в наша полза, със сигурност финансовите институции го разбират прекрасно и го използват като начин да трупат огромни капитали на наш гръб. Но как точно работи това правило и как можем да се възползваме от него?

„Правилото на 72" е много проста (на пръв поглед) математическа формула, която ни показва след колко години удвояваме парите си, вложени на определен среден лихвен процент.

Ето като пример графиката, на която имаме три различни лихвени проценти - 3%, 6% и 12%. Формулата работи така: вземаме 72, което е постоянната величина, разделяме я на 3, 6 и 12 (като това работи с всяко едно число по един и същи начин). Ако разделим 72 на 3, получаваме 24. Това значи, че ако вземем $1 и го вложим на 3% средна лихва, след 24 години ще имаме $2. На примера са показани $10,000, които, инвестирани на 3%, след 24 години са станали $20,000.

В същото време, ако вземем 72 и го разделим на 6, получаваме 12. Следователно $10,000, вложени на 6%, ще станат $20,000 след 12 години. По същата логика, ако вземем 72 и го разделим на 12, получаваме 8. Това означава, че ако намерим място, в което да получаваме средна лихва от 12% на година, всеки 6 години парите ни се удвояват. Значи $10,000 стават $20,000 след 6 години на 12%, а след още 6 са станали $40,000.

Ако ударим чертата след 48 години на трите примера - 3%, 6% и 12%, то получаваме следното: $10,000, вложени на 3%, след 48 години са станали $40,000; $10,000, вложени на 6%, след 48 години са станали $160,000; $10,000, вложени на 12%, след 48 години са станали $2,560,000!

Твърде важно е да знаем тези правило и формула, но в повечето случаи виждам, че хората пренебрегват малките разлики в лихвените проценти и дори не правят голяма разлика между тях. Замислете се за момент колко е средната лихва, която банката ни дава на спестовен влог в момента. Може би 0.5% биха ни се стрували като джакпот в банката. Но ако използваме формулата и разделим 72 на 0.5, получаваме 144 години - следователно тогава парите ни биха се удвоили. Това би било страхотно за правнуците ни, но не и за нас.

В същото време как вървят лихвите по кредитните карти, които ни „бомбардират" с нови оферти всеки ден? Средната лихва на кредитна карта в Америка в момента е около 19%. Отново следвайки „Правилото на 72", това означава, че банката удвоява парите си, дадени на заем по кредитни карти, на всеки 3.8 години, докато на нас ни „помага" да си удвоим парите на всеки 144 години. Мислите ли, че е редно тогава да знаем как да победим този порочен кръг, създаден от банките и финансовите институции в Америка?

Според мен не само, че е редно, а всеки уважаващ себе си човек е длъжен да намери начин да се адаптира по най-добрия начин в днешните правила на световната финансова система. Един от начините, които аз съм открил за себе си и за моите клиенти, е дисциплинираното инвестиране в инструменти, които са свързани с компании, опериращи във всякакви отрасли на икономиката. Пример за това биха били акции и ценни книжа на корпорации. Дори бих казал, че най-малкият риск в дългосрочен план и сравнително добра възвращаемост (средна лихва от 9% и нагоре) се получава при инвестиция в агресивни корпоративни взаимни фондове за период от 10, 20, 30 години. Ако предположим, че средната им лихва е 9%, това значи, че удвояваме парите си на всеки 8 години и някой друг е отговорен за избирането на правилните компании във фонда, а не аз самият.

В следващия брой ще ви покажа как, инвестирайки $15 на ден, можете да помогнете на вас самите и на децата си да се промени животът ви завинаги и да изградите имущество за милиони, което да използвате по време на пенсиониране. Или пък да го оставите като наследство за следващите поколения.

Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Можете да си запазите час за консултация от понеделник до четвъртък между 9 сутринта и 7 ч. вечерта, а в събота - от 9 до 2 ч. следобед. Тази услуга е възможна само по предварително насрочена среща с мен няколко дни в аванс.