Здравей, Ангеле! Прочетох последната ти статия за бъдещето на парите в България и съотношението между еврото и лева. В момента имам банкова сметка в България в евро. Възниква въпроса - като ще се изравняват лев и евро, то какво е по-добре за мен? Да останат така нещата, да ги прехвърля в доларова сметка или нещо друго, което смяташ за по-добро в случая.

Трябва да призная, че получих буря от съобщения по темата, след като излезе тази статия, с различни въпроси, но основно засягащи предполагаемото съотношение между лева и еврото в близко бъдеще.

Сега, нека първо поговорим за този аспект от темата. Една от вероятностите е изкуствено да се приравнят стойностите преди прехвърлянето, но на практика на мен това ми се струва най-малко вероятно. По-вероятната ситуация е да запазят стойностите такива, каквито са в момента, тоест почти 2 лева за 1 евро и малко по малко да се опитат да приравнят стандарта на живот в България с останалата част от Европа през годините и да могат да контролират по-лесно финансовите регулации и лихвените проценти по заемите.

По принцип такава промяна ще бъде много добра за България като цяло, но ще се усети след години, и то ако нещата вървят в правилната посока. Но както всички знаем, в България нещата по принцип се случват доста бавно и мъчително, обикновено изискват повече време от нормалното за други държави и общества. В по-близкото бъдеще след евентуалната промяна ще има първоначално закръгляне на стойностите на цените, което няма да се хареса на повечето хора, но напрежението и негодуванието от това ще отмине за около година. По-важно е какво ще се случи по-нататък и дали стандартът на живот и заплащането ще могат да се доближат до страните на Запад от нас. Това е и цялата причина да стане тази промяна, за да сме по-хомогенно свързани с останалата част от по-високоразвитите икономически страни в Европа.

Наивно е да мислим, че ако сме напълно независими в икономически аспект и спрямо валутата ни, ще сме по-добре. Това е химера и една националистически пропагандирана идея, която няма никаква почва в днешната световна икономическа реалност. Светът върви към глобализация и тук се изисква добра комуникация между различните нации, за да можем да вървим напред заедно, а България реално няма икономическата сила сама по себе си да търси разделение, по-точно ние се нуждаем от Европа повече, за да продължим развитието си, отколкото тя се нуждае от нас.

Всички други теории и конспирации са измислена пропаганда, която се прикрива под идеята за „независима, суверенна България", но в реалност е част от движението, което цели България да остане отделена от Европа, за да могат хората в сивата икономика да продължат да си правят игрите „на тъмно" и без нужната регулация.

Ако съм на ваше място, не бих правил абсолютно нищо в момента относно спестяванията ви в България. Оставете ги както са - вие сте в по-добра позиция, като сте в евро, не виждам смисъл да обръщате никакви валути в момента. Особено след като няма толкова голяма яснота по въпроса, за да можем уверено да правим адекватни промени.

Има и друго нещо, което също е вероятно да стане, ако има промени в пластовете на Европейската комисия и страните членки бъдат разделени на три групи. Ако това се случи, може и еврото скоро да не влезе в България, а може и изобщо да не стане тази промяна поне в близките години. Важно е да се знае, че влезе ли веднъж еврото, се предполага, че българската икономика ще има по-добра опорна точка да дръпне нагоре и стандартът на живот за хората в България да се покачи, но стойността на нашите американски долари може би ще падне, когато си ходим на почивка в България или се пенсионираме там. Това не е огромен проблем, но надеждите за големи пенсии в България за хората, живеещи в Америка, както беше досега при прехвърлянето в левове, ще си остане в историята един ден. Но пък стандартът на живот в България ще бъде по-висок за хората, работещи и живеещи в родината ни.

За нас хората, работещи в Америка и планиращи да се пенсионират в България, остава да следим ситуацията, да спестяваме и инвестираме колкото се може повече и да се опитваме да се адаптираме адекватно към промените. Ние трябва да контролираме това, което зависи от нас - колко печелим и колко спестяваме, а процесите извън наш контрол можем само да наблюдаваме и да се надяваме, че хората, от които зависят те, имат най-добрите намерения в сърцата си и искат да помогнат на народа, а не единствено на самите себе си, както много пъти сме наблюдавали до сега.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете в моите статии, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.