сн. “Телеграф”

През последните няколко години популярността на апартаментите под наем се вдигна неимоверно, особено заради икономическата криза, а и апартаментите винаги са били първата стъпка за имигрантите в САЩ. За съжаление много българи не знаят какви въпроси да задават и от какво да се пазят, когато наемат апартамент. Ето какво трябва да включите в договора с хазяйна, за да сте напълно защитени в случай на конфликт с наемодателя:

  • Споменете всеки един човек, който ще живее в апартамента с вас. Ако пропуснете да уведомите хазяйна, той има легалното право да ви изхвърли, когато пожелае. Когато запишите в договора всяко едно име, вие се предпазвате и в случай на злополука. Например ако женена двойка подпише договор за наем, но „забрави" да спомене, че възрастният им син ще живее с тях, ако те починат, хазяйнът може да изгони сина им. Ако синът е споменат в договора, той може да продължи да живее в апартамента безпроблемно, докато договорът изтече, и после може да подпише продължение на договора и така да остане в апартамента, докато желае.
  • Запишете всеки детайл в договора. Ако хазяйнът ви разреши да живеете с домашен любимец или да си донесете собствени електрически уреди (пералня, сушилня и т.н.), непременно поискайте това да бъде вписано в договора. Не забравяйте да упоменете колко домашни любимци може да имате и какви точно - две котки, едно куче и канарче, да речем.
  • Проучете с какви потенциални легални проблеми може да се сблъскате. Вместо да повярвате сляпо на хазяйна, когато ви каже, че апартаментът няма lien или foreclosure (възбрана за използване от банката, която притежава апартамента, или от някой, на когото хазяйнът дължи много пари), проверете фактите сами и се уверете, че няма да имате проблеми, ако наемете този апартамент. Няма значение дали имате договор или не, ако хазяйнът ви е потънал в заеми и съдът нареди апартаментът да бъде предаден на заемодателя, вие ще бъдете изхвърлени дори и да сте платили наема за месеци напред. Един начин да проверите е да платите на title company (компании, които правят легални проучвания за правото на собственост на дадено недвижимо имущество) - не би трябвало да ви струва повече от $300. Другият начин е да посетите уебсайта на вашето кместство или област (municipality or county). Aко откриете, че апартаментът е споменат в съдебен спор, може да отидете в сградата на кметството или областта и да поискате т.нар. notice of pendancy, за да видите всички подробности в детайл.
  • Ако наемате сутерен (basement), проверете дали хазяйнът има сертификат за обитаемост. Много често наемателите подписват договор и живеят в сутерена на някоя къща, докато властите не дойдат и не ги изхвърлят, защото строителните инспектори от общината или областта не са дали разрешително на хазяйна да отдава тази площ под наем. Сертификатът за обитаемост показва колко семейства могат да живеят в сградата - например един триетажен дом може да има разрешение за обитаемост на първия и втория етаж, но не и на мазето.
  • Проверете кой е задължен да плаща за комуналните услуги (utilities). Договорът ви трябва изрично да упоменава кои услуги са включени в цената на наема ви (електричество, вода, газ) и кои вие трябва да плащате като наематели. Например сметката за В&К обикновено се покрива от хазяйна, но ако някой наемател използва огромно количество вода, наемодателят може да се опита да ви накара да платите. Ако в договора ви пише черно на бяло, че хазяйнът е задължен да покрива сметката за water and sewage, тогава няма да имате проблеми.

Наемането на апартамент е свързано с подписване на сериозен договор, който един ден може да ви помогне при съдебен спор - ето защо е важно да прегледате всички детайли и да настоявате на подробен писмен документ, който би могъл да предотврати потенциални проблеми. Не се доверявайте на думите на хазяйна, колкото и приятен да ви се струва човекът. Следвайте българската приказка за дебелия врат на вълка и си направете домашното, преди да подпишете договор за наем. Или, както казват американците - CYB! Cover Your Butt!