Здравей, Ангеле! В момента виждам, че банките предлагат спестовни акаунти, където човек може да реши да си държи парите за спешни случаи със средна лихва между 1 и 1.5%, което звучи добре в сравнение с обикновените банкови акаунти, където лихвата е по-малка или няма такава, но при първите има по-големи ограничения като задължителна сума, внесена в акаунта, и минимален баланс в акаунта, за да получиш този лихвен процент.

В същото време знам, че фондовете в моя 401К план дават дори по-голяма лихва през годините, в които съм имала този акаунт.

Какво е твоето отношение по този въпрос, къде е по-добре да се спестява днес – в банката или във фондове?

  Здравейте и от мен. Хубав въпрос. По принцип банката е място, където да се държат пари от първа необходимост и ликвидни суми за спешни ситуации, примерно от 3 до 6 месеца от месечния доход. В тази си роля и първите, и вторите банкови акаунти вършат добра работа. Виждам, че се чете ентусиазъм в думите ви за тези с по-високия лихвен процент и това е нормално, но като цяло, погледнато математически, разликата е почти никаква. При една средностатистическа инфлация от 3% годишно лихва от 1-1.5% пак се оказва губеща в голямата схема на нещата. И фактът, че този 1-1.5% ще бъде обложен с данъци в края на годината, прави играта още по-безсмислена като цяло. Сега дали е по-добре

да държим пари при 1%

отколкото при 0%? На пръв поглед отговорът е категорично – да. Но при задълбочено прочитане на условията, които се изискват, за да получим тази лихва (начална сума внесена, минимална сума в постоянно присъствие, брой на трансакции през месеца/годината и т.н.), можем да изходим с други наблюдения и заключения. От тези заключения и дадената ситуация на всеки един потребител и гражданин ще може да се каже с точност дали това ще върши работа за тях, или по-скоро би било пречка за по-свободна употреба на парите в наличност без ограничения. Като цяло според мен банката е прекрасно място, в което да държим налични пари, които са постоянно в обращение, и пари, които биха ни потрябвали евентуално при спешна нужда. Всичко над това трябва да бъде инвестирано в места, които могат да доведат до потенциално по-големи печалби и доходност, която банката за съжаление няма интерес да даде на никой от нас, защото това бърка директно в нейния джоб. Относно фондовете, които визирате от вашия 401К план – след като не съм запознат какви видове фондове имате в наличност там, не мога да коментирам конкретно. Но като алтернатива на банката определено бих препоръчал

общинските фондове

защото лихвата (комбинацията от месечен дивидент и растеж на цената на акцията) би била около 3% годишно, но най-вече поради факта, че тези пари не се облагат с данъци на федерално ниво. По тази формула лихвата, придобита от тях, клони повече към средно 4-4.5%, като имаме предвид, че няма да се удържат федерални данъци, които биха намалили печалбата при всеки един друг фонд или спестовен акаунт.

Това е от мен за днес. Ако и вие имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.

И не забравяйте да се усмихвате!:)