Въпроси и отговори от изминалата седмица

Здравей, Ангеле! Родителите ми редовно четат статиите ти и ми казаха да поговоря с теб за евентуална инвестиция, но аз съм само на 21 години. Не съм запознат как точно работи инвестирането, но в момента работя и ходя в колеж, за да завърша образованието си. Нямам много пари да инвестирам, но бих искал да знам дали не е твърде рано да заделям пари в пенсионен фонд, или може би това би било добра идея, като се има предвид, че имам над 40 години пред себе си до пенсиониране.

Без да казвам, може би разбираш, че на 21 г. не мисля особено много за спестявания, а повече за приятни моменти, прекарани с приятели и пътувания, но бих могъл да отделя около $100 на месец за спестяване и инвестиране. Би ли ми обяснил какви са предимствата, ако започна да инвестирам още сега? Благодаря ти.

  Страхотен въпрос, браво на теб и на твоите родители, които са те насочили към статиите ми за инвестиране и финансово образование. Похвално е, защото ако наистина си помислиш за тези неща отрано, всичко в бъдеще би могло да се нареди по-много благоприятен начин за теб. Всичко опира до адаптацията ти към финансовата системата и промените в нея през годините. В последно време повече и повече от моите клиенти, които имат деца на близка до твоята възраст, ме запознават с тях и мога да споделя, че в днешното време на високи технологии и информация, достъпна за всеки, младите започват да се интересуват от инвестиране от много по-ранна възраст, сравнено със своите родители. Това е прекрасно, защото наистина инвестирането във възможно най-ранна възраст дава най-големи преимущества парите да се удвоят най-много пъти през годините, следвайки правилото за натрупващата се лихва, познато още като

 

“Правилото на 72”

  То гласи, че ако вземем числото 72, което е константа, и го разделим на лихвата, която получаваме на парите, които сме спестили или инвестирали, ние ще получим след колко точно години нашите пари биха се удвоили в дадената инвестиция. Например, ако сме инвестирали $10,000 във фонд, който дава 8% средна възвръщаемост на година, то след 9 години нашите пари в този фонд са се удвоили и са станали $20,000, без да сме слагали допълнителни пари над главницата през годините. Ако пък сме вложили същите $10,000 в банката на акаунт, който има лихва от 0.5%, то следвайки правилото 72, разделено на 0.5, е 144, следователно след 144 години нашите пари биха станали $20,000 в банката. Аз лично смятам, че моите правнуци биха им се радвали тогава за около седмица, но аз едва ли ще ги дочакам да се удвоят при тази лихва.

Нека ти дам още един много хубав пример за позитивите от инвестирането във възможно най-ранна възраст. Нека предположим, че имаме двама младежи на по 22 години – единият е много организиран и обича да спестява, а другият обича да  харчи парите си за скъпи коли, развлечения с приятели и пътувания. Нека наречем първия младеж Павел, а вторият Атанас. Павел, бъдейки предвидлив спестовник, започва да инвестира по $5,500 на година в пенсионен Roth IRA фонд на средна лихва от 9%. Това той прави от 22-годишен до 29-годишен и спира да инвестира на 30-годишна възраст. До момента Павел е инвестирал $44,000 за осем години и той оставя тези пари да се умножават през годините, докато стане на 67 г. и се пенсионира. В момента, когато Павел е на 67 г., в този фонд вече има $2,030,280, а инвестираните от него са само $44,000 през първите 8 години.

Продължава в следващия брой