Здравейте, Ангел! Чета статиите ви всяка седмица и имам един проблем, който много ме тревожи в последно време. През последните години се опитвам да събера достатъчно пари, за да си купя жилище в България. Преди няколко месеца прехвърлих всичките си пари, които бях събрал дотогава ($62,000), в сметка, която открих в българска банка и ги оставих там за момента. Впоследствие обаче прочетох статия в ,,България сега" за фалити, които се очакват в българските банки до края на годината, и това ме изплаши доста. Какво да правя? Да си взема ли парите обратно от банката, или да ги оставя там? Какъв е вашият съвет?

С. С. от Парк Ридж, Илинойс

Здравейте! Аз също се натъкнах на статията за банковите фалити в България във вестника и я намерих за изключително интересна и образователна като цяло. Впечатлението, което тя остави у мен, е, че има много тъмни и контрастиращи факти и фигури, които ръководят тамошната система и мерките за сигурност, които се предприемат в Америка от гледна точка на потребителите и за тяхната протекция, просто липсват в България.

С въпроса, който ми задавате, ме поставяте малко в субективна позиция, защото аз съм изучавал много подробно финансовата система в Америка и като цяло тази система в България не ми е дотолкова позната, но тя определено е на светлинни години назад в развитието си от американската според това, което проучих през миналата зима, когато бях в България и имах възможността да се срещна с няколко приятели, които работят в различни банкови организации там.

Нека ви отговоря така - ако бях на ваше място, не бих си държал парите в България. Нестабилният политически климат там засяга много отрасли на икономиката, сред които и финансовата система, и може да се очакват радикални промени, особено след като няма предначертан план, който се следва. Не знам точната причина, поради която сте избрали да сложите парите си в България в момента, но аз лично не бих го сторил поради липсата на строги застрахователни гаранции и ред други причини. Ако трябва да съм напълно честен, аз дори не се сещам за една основателна причина, която да ме накара дори да се замисля да го направя.

Много от хората вярват, че според разпоредбите на Европейския съюз в България нещата във финансовата система са по-добре обмислени в сравнение с годините на ,,банките пирамиди", което може би е така, но все пак това сравнение ме кара да се замисля още по-сериозно за това какво точно правят парите ми там, след като алтернативата е Америка. Все пак парите са си ваши, но моят съвет е да обмислите добре нещата и времето, когато тези пари ще са ви нужни и ако искате - можете да донесете всичките договори и документи, придобити от финансовата институция, в която са парите ви, за да ги разгледаме заедно и да направим план за действие, ако такъв е нужен.

Здравей, приятелю! Радвам се, че те виждам често по страниците на вестника и ти благодаря за това, че преди 3 години се зае да ми помагаш да спестявам за пенсиониране. В последно време в главата ми се въртят най-различни идеи и след като в момента стоковият пазар е в подем, се питам дали да не си отворя още един фонд, който да не е пенсионен, а просто да си преместя някои от парите, които са ми в банката там, и дали ще има смисъл да го правя, заслужава ли си? Другото нещо, което не знам, е след колко време мога да ги пипам и да работя с тях? Ще очаквам отговора ти с нетърпение. Поздрави и лека седмица!

В. П. от Дийрфилд, Илинойс

Здравей и на теб, приятелче! Радвам се, че си останал доволен от това, което досега се случва в пенсионния ти акаунт и обмисляш още варианти да правиш пари. Въпросът ти е изключително интересен и знам, че много хора се питат какво да правят с парите си, които в момента са в банковите им спестовни сметки и не получават абсолютно никакви лихви и дивиденти, особено след като стоковата борса е в подем в последните 3 години.

Много е трудно да се отговори с категорично ,,да" или ,,не" на това дали е правилното време да се заложи на пазара на 100% и да загърбим спестяванията в банката. Аз лично смятам, че всеки трябва да държи поне 3 месечни заплати спестени в банката в случай на спешна нужда, не дай си, Боже, да се наложи нещо неотложно. Истинският въпрос е какво да правим с останалата част от парите?

Ако има такива останали пари, след като сме се подсигурили за 3 месеца, тук вече трябва да преценим за какво искаме да ги използваме и колко време бихме искали да ги оставим да работят на пазара, за да можем да имаме едни реални ползи, защото е наистина трудно да направиш пари от взаимни фондове, ако само вкарваш или изкарваш и не оставиш достатъчно лихви и дивиденти да се натрупат там, за да покрият твоите разходи по фонда и данъците, които ще дължиш на тях в бъдеще.

От друга страна, в момента е просто грях, ако нямаш нещо настрани от пенсионната си сметка, което да е инвестирано в пазара, защото възвръщаемостта, която той предлага в момента, е несравнима с останалите видове спестовни сметки, които ни се предлагат. Но, разбира се, трябва да се знае дали има план тези пари да се използват за дадена цел - образование, ваканционна екскурзия или покупка на кола например. Знаейки с какво време разполагаме, можем да направим точните пресмятания и калкулации, които да намалят риска от загуба и да увеличат шансовете за печалби.