В днешния брой продължаваме темата за пенсионното социално осигуряване. Въпросите, на които давам отговор, бяха зададени от мой клиент. Публикувам ги, защото смятам, че са интересни за по-широк кръг читатели.
Възможно ли е да се получава пенсия (Social Security) от правителството, ако даден човек няма легално право на пребиваване и работа в Америка?
Всеки, който иска да получи пенсионно осигурявяне от държавата, трябва да има статут на легално пребиваващ гражданин - да е натурализиран или да притежава зелена карта. Тези документи трябва да бъдат представени на органите, които работят в съответния държавен отдел, когато се подава молба за изчислението и изплащането на пенсионно осигуряване под всяка една форма. Така че няма начин човек, който е нелегално пребиваващ в страната, да получи пенсия от държавата, дори и той/тя да е плащал данъци през всичките години на пребиваването си в Америка.
Мога ли да получавам пенсия (Social Security Benefits), ако имам само ,,зелена карта" и не съм минал процеса на натурализация за гражданството ми в Америка? Ще продължа ли да получавам този вид пенсионно осигуряване, ако се преместя да живея в България и никога не взема американско гражданство? Ще спре ли пенсията ми, когато ми свърши срокът на зелената карта, ако не я подновя?
Първо, ако даден човек има само зелена карта, това го квалифицира като постоянно пребиваващ в Америка и ако той е заработил нужните 40 кредита, за да получи пенсионно осигуряване (Social Security), и съответно е на нужните години за пенсия, той няма да има проблем веднага да започне да получава парите, които му се полагат, всеки месец. Правата на хората със зелени карти са същите като на гражданите на Америка, що се отнася до пенсионното осигуряване и медицинските помощи и програми (Medicaid и Medicare), защото събраните пенсионни кредити са добити, след като са платени данъците на заработеното от тях в САЩ. Възрастта за пенсиониране на човек, който е със зелена карта и пълноправен гражданин на Америка, е също една и съща, което допринася за равноправие между двете групи данъкоплатци в страната.
В същото време, ако човек, който е бил натурализиран американец и запази този свой статут дори като се премести в друга държава (с изключение на Азербайджан, Беларус, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан, Украйна, Узбекистан и Виетнам), ще запази пълното си право да получава пенсията си там без никакви проблеми.
Не така обаче стоят нещата за хората, които имат само зелена карта и искат да се преместят за постоянно в България. Ако това се случи и даденият човек прекара повече от 6 пълни календарни месеца извън САЩ, без да е стъпил на американска земя през това време, всички пенсионноосигурителни правомощия, които той е придобил, ще бъдат преустановени. Същото важи и за хората, които оставят своята зелена карта да изтече и не са станали натурализирани граждани преди или по време на получаването на своите пенсии (Social Security Benefits).
От всичко казано дотук и съобразно последните разпоредби на комисиите, занимаващи се с тези въпроси, следва да заключим, че единствените, които могат спокойно да получават пенсионно осигуряване от Америка и искат да пребивават в друга държава, са само притежаващите американско гражданство.
Ако вече съм се пенсионирал и продължа да работя, ще имам ли шанс да увелича месечната си пенсия (Social Security Benefit), след като продължавам да плащам данъци на заработеното от мен?
Да, след като се пенсионирате и продължите да работите, вие ще имате шанса да увеличите пенсията си и това ще зависи от дохода и данъците, които ще плащате. Всяка година вашето данъчно досие ще бъде преглеждано от съответните органи и ако данъците, които плащате, и доходът, който обявявате, могат позитивно да рефлектират върху вашата пенсия, то тази корекция ще бъде направена и съответно това ще увеличи парите, които получавате от държавата всеки месец.
Нека предположим, че искам да се пенсионирам след 66-годишна възраст, или пълната пенсионна възраст. С колко процента ще се увеличава моята пенсия с всяка изминала година, докато работя и изчаквам да я получа в по-късен етап?
Нека кажем, че ако се пенсионирате на 66 г., което е вашата пълна пенсионна възраст, вие бихте получавали $1,000 на месец. Ако обаче изчакате до 67-годишна възраст, то вашата месечна пенсия ще се покачи от $1,000 на $1,080 на месец; на 68 години тя ще достигне до $1,160; на 69 години - $1,240, и на 70, когато ще достигнете максималното възнаграждение, то ще е $1,320 на месец. Следователно всяка година, в която отлагате получаването на този вид пенсия, ще ви носи допълнителни 8% за 67-; 16% за 68-; 24% за 69- и максимума от 32% за 70-годишна възраст.
Ще се счита ли пенсията (Social Security Benefits) за нормален облагаем доход в края на годината, ако съм навършил пълна пенсионна възраст, но продължавам да работя?
Този въпрос е най-добре да бъде зададен на човека, който се занимава с вашите данъчни декларации, защото отговорът тук е многозначен и зависи от ситуацията на всеки един човек поотделно. Ако трябва да обобщим и да разгледаме факторите, които отпределят това, трябва да обърнем внимание на семейното положение и на сумирания доход, който сте получили като заплата от работодател или страничен бизнес през годината. Ако този доход надхвърля определени норми, които ще ви бъдат представени лично от вашия счетоводител, то доходът ви от пенсията може също да стане облагаем.