Скоро се запознах с възможностите на електронните валути като биткойн. Мой познат каза, че е започнал да инвестира доста пари в такива и да получава големи краткосрочни печалби. Замислих се да опитам и аз. Преди да го направя, искам да попитам има ли някакви скрити подводни камъни, за които да внимавам, и от какво да се пазя, ако реша да опитам?
Преди да представя собственото си виждане, трябва да предупредя, че аз лично не инвестирам в такива валути и не ги препоръчвам на моите клиенти като вид услуга. И за двете неща си има логични причини, които ще се опитам да обясня в следващите редове.
Първо, трябва да се запитаме какво са електронните валути и доколко са приложими в нашия живот. Вторият въпрос е как се определя пазарната им стойност и на какво се базират бъдещи промени в тази стойност? Как печеля пари и какъв риск поемам, влизайки в такава инвестиция?
В отговор на първия въпрос - електронните валути са своеобразна идея за световна валута, която да заобиколи банки и правителствени валути като единица за разплащане между хората. Приложението им все още е много, много ограничено и трудно се намират места, които да приемат плащане под такава форма. Следователно за момента тези валути си остават неприложим масово вариант на разплащане, който се предлага в лимитирани единици. Например, ако вземем под внимание най-разпространената електронна валута. Биткойн е в наличност от около 12,500,000 електронни монети и тя ще спре производството на нови такива, когато достигне до 21,000,000 монети в обращение. Следователно това биха били всички монети, с които ще се разполага и търгува. По пътя на логиката това няма как да стане световна валута, защото има много малко бройки в обращение и сама по себе си (в сегашния си вид) тя няма да може да измести банковите и правителствените структури, както и сега разпространените валути като долар, евро, паунд и така нататък.
Но в същото време тази ограничена бройка дава илюзията, че може да се спекулира с цената на тези монети и следователно тя да расте евентуално нагоре. Това обаче зависи от възможността на тяхното реално приложение и успеваемост като тип валута. Ако повечето правителства, банки и бизнеси обърнат гръб на този вид разплащане, стойността ще намалява, докато евентуално не изчезне от пазара. Без търсене няма предлагане.
За момента няма нищо, което да се каже със сигурност за бъдещето на тези валути. Но според мен то не изглежда много надеждно, защото се опитва да заобиколи банковите институции и правителствени валути, което автоматично ги прави техни врагове. До момента никой от тези организации не гледа сериозно на тези валути и те са продукт на виртуална и логически необоснована спекулация от страна на пазара. Много хора се хвърлиха да купуват, заслепени от бързите растежи на цените и омаяни от слуховете за бързи и сладки печалби, което за момента може да се случва, но въпросът е докога и какво става после.
Реално погледнато, никой не знае кога ще се сгромоляса пазарът на тези валути, защото има много хора, които не разбират точно в какво си слагат парите и така се получава ефектът на пирамидата: много голям ентусиазъм, предизвикан от еуфорични бързи и големи печалби, но неподкрепени от никаква логика. Няма как да се знае кога ще се сгромолясат тези валути, защото единственото, което държи цените им високи, са еуфорията на хората за бърза печалба, както и използването им при много нерегламентирани финансови операции (да се разбира „пране на пари") от различни организации по света, включително терористични такива.
За момента можем да определим ситуацията точно като „кучетата си лаят, керванът си върви", но има индикации, че нещата може скоро да се променят и да се разруши позитивното статукво на цените на тези валути. В сегашния момент никой не ги регулира и всеки може да манипулира с употребата им, особено в „подземния свят". По тази причина правителството на Китай забранява тяхната търговия и налага рестрикции да се спре закупуването на нови виртуални валути, като затваря напълно пазарите там.
Много често помагам на хората, като правя сравнения между взаимните фондове и тези валути. При фондовете има реални компании, които произвеждат продукти и услуги, и стойността на техните акции се базира на техните успехи сред потребителите и икономиката. Следователно - ако една компания не се представя добре, тя е заменена от друга, която има по-добри показатели, но тези показатели се равняват на реални измерителни величини.
Докато при електронните валути няма такива величини, всичко е плод на търсене и предлагане. Колкото повече хора повярват на историята за „единична световна електронна валута" и търсенето продължава, цените ще се вдигат. Веднъж търсенето да намалее (това може да е плод на много различни фактори - икономически и правителствени), цените ще започнат да падат, докато евентуално не се загуби напълно стойността им, и това може да стане, ако те не се обърнат в масово приложение.
Според мен, след като не можем да разберем как точно да измерим стойността на тези валути чрез факти на потреблението, тогава всичко може да се превърне в добре надут балон, който евентуално ще се спука.
За всички, които четат тази статия, препоръчвам да се избягва инвестирането в тези електронни валути и ако имате такива, опитайте се да се отървете в най-скоро време от тях. Винаги има шанс да греша, но опитът, фактите и инстинктът ми предсказват, че нещата няма да вървят към добре за този вид инвестиции. Като алтернатива бих посочил взаимните фондове и евентуално част от парите в недвижимо имущество. Това са двете най-добри опции за инвестиране в Америка, но всеки има своя избор и носи своите последствия за решенията, които взема за парите си.
Надявам се, че днешните съвети ще ви помогнат да намерите финансовите си приоритети и ще ви насочат в правилната посока.
Ако имате въпроси, коментари и идеи към мен, с удоволствие бих отговорил на личния ми телефон 224 522 2413 или на електронната ми поща [email protected].