Замисляли ли сте се някога защо виждаме все повече и повече възрастни хора в Америка да продължават да работят след пенсиониране? И нека поясним - няма нищо лошо да продължим да работим след пенсионна възраст, но тук не говорим за тип работа, която толкова обичаме и не можем да живеем без нея, защото сме я вършили цял живот. Тук говорим за нископлатен труд в сферата на услугите.
Както и да се опитваме да извъртим ситуацията, истината е, че повечето от тези възрастни хора не могат да си позволят да си стоят вкъщи, защото не биха могли да преживяват само и единствено от пенсионните си доходи. По-интересно е да разберем защо тези хора са стигнали дотук и какво не са успели да разберат през годините за това как да успеят да се пенсионират с доходи, които им дават по-голяма независимост.
Една от основните грешки, които хората допускат, е неразбирането как работи държавната пенсионна система, известна като Social Security Benefits, и какво е нейното предназначение. Още от самото начало през 1935 година правителството е предназначило тази пенсионна система за набавяне на пенсионен доход, който да покрива не повече от 40% от разходите на пенсионерите, а останалите 60% да дойдат от корпоративни пенсионни планове и лични спестявания и инвестиции. Обърнете внимание - говорим за 40% от нужните доходи, докато това, което се забелязва масово, е, че хората живеят в очакване, че държавната пенсия, за която те са плащали отчисления през целия си живот, ще покрива всичките им разходи, след като се пенсионират.
И ето тук се пука балонът на заблудата за светлото и красиво пенсиониране. Наместо розови сънища настъпва кошмар, който продължава дълго след пълната пенсионна възраст. Логично е да предположим, че много от тези хора са живели в красива илюзия през по-голямата част от живота си и като е наближило времето да мислят за пенсия, е било твърде късно да променят драстично посоката, по която са поели. Истината е, че успешното пенсионно планиране не се прави през последните 10-15 години преди пенсиониране. Това е процес, който трябва да започне още от самото начало, когато човек започне да работи активно и да получава доходи, които му дават възможност да заделя поне 10% от тях за пенсиониране. По този начин всеки индивид има достатъчно време да изгради стратегия, която може да включва различни компоненти като недвижимо имущество, закупуване на фондове и акции или инвестиране в различни бизнеси. А защо не и всички те да бъдат правилно комбинирани в успешна дългосрочна стратегия от човек, който е компетентен и може да бъде полезен като съветник.
Това е и моята роля в живота на много хора и се гордея, че имам честта да помагам с това, което знам в една така отговорна ситуация, изискваща експертиза и опит.
Аз искрено вярвам, че ако повечето от нас започват подготовка за пенсиониране от най-ранна възраст, бихме имали реална представа какво да очакваме и как да предотвратим евентуални финансови проблеми в по-късен етап от живота.
Това е много важно да се коментира във всяко едно семейство. Затова, родители, моля ви, не пазете децата си от тези важни разговори! Те може да са деца във вашите очи, но ако не споделите това, което сте научили през годините по тази тема, грешките, допуснати от вас, може би ще се повторят от самите тях, ако не са взели мерки да ги предотвратят сами. Не забравяйте - най-важното от тази статия е да разберем, че ако разчитаме само на държавната пенсия, сме обречени на трудни години, изпълнени с лишения, защото този вид пенсия е замислена така, че да покрива не повече от 40% от разходите ни. За нас, българите, това ще е още по-малък процент, защото повечето от нас няма да могат да съберат 35 години работен стаж, на който се базира формулата за максимална доходност на този вид пенсия.
Сега е времето да се поинтересувате дали компанията, за която работите, ви дава шанс да спестявате в корпоративен пенсионен фонд като 401К, или трябва да отворите свой личен такъв като Traditional/Roth IRA. Каквато и да е ситуацията, бих се радвал да помогна на всеки, който се нуждае от повече информация по темата.
Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected].