Много от вас са имали възможността да живеят в двата основни икономически строя - социализъм и капитализъм. Днес няма да се занимаваме с комунизма като икономически модел, защото за момента той е останал в миналото за добро или лошо. С много от хората, с които говорим и спорим за тази система, имаме различни убеждения. За едни е било рай, а за други - ад. Кой е крив и кой е прав - това не е днешната ми тема, оставям на вас да прецените за самите себе си.

В момента обаче целият свят живее в други времена, времена на капитализъм. Къде по-див, къде по-опитомен, капитализмът е система, която има своите предимства и недостатъци и моята цел днес е да поговорим за това как да се предпазим от недостатъците и да ги превърнем в предимства. Нека не забравяме, че капитализмът е система, която е ръководена от печалбата. Това в много случаи предполага потъпкване на човешките права и ценности и води до експлоатация на човешкия труд в много различни части на света, дори тук, в Америка.

Причината за това е, че капитализмът разделя хората на две основни класи - елит и работници. Целта на елита е да увеличи печалбите си, като намалява разходите, разширява потреблението (много често изкуствено) и контролира цените - следователно печалбата е възможно най-голяма.

Работническата класа в същото време се чувства все по-експлоатирана от новите технологии, които изместват голяма част от работната ръка, и в същото време много хора работят за толкова пари, с колкото едва да покрият разходите си. Това се случва в целия свят, не само в Америка. Тази ситуация води до конфликт на интереси между елита и работническата класа - първите жадуват за все по-големи и по-големи печалби от година на година, докато работническата класа обеднява все повече и повече. Самият факт, че над 21,000 души на планетата умират от глад всеки ден, докато други се къпят в злато и получават милиарди, говори, че елитът не е заинтересован човешката раса като цяло да е добре, а е подбуден от егоистични интереси, които няма да се променят скоро. Елитът дърпа конците и за нищо на света няма да позволи мащабни промени в системата и ще държи статуквото такова, каквото е, за да си осигури комфорта и облагите, които има, за възможно по-дълго време.

Друг е въпросът дали сме дорасли като човешки същества достатъчно, за да можем да живеем в свят, в който всеки работи за общото благо на света и доброто за всички, или още много векове ще живеем, подбудени от егото, и ще гледаме само личните си интереси и това ние да сме добре, без значение какво става с останалите хора по света.

Но за момента (и може би за дълго време още) се налага да живеем в тази система и трябва да се научим да се приспособяваме към нея, за да вземем максималното не само във финансов, а и в духовен аспект.

Така че в този и в следващия брой на BG VOICE ви предлагам няколко съвета от моята лична практика, които може би ще ви помогнат да живеете по-спокойно и ползотворно в днешно време.

Научете се да обичате работата си и да ходите с усмивка на работното място всеки ден. Ако това е невъзможно - там, където работите в момента, помислете какъв вид работа би ви направила щастливи и се стремете да станете възможно най-добри в нея. По този начин ще можете да изкарвате максимално добър доход според бранша, в който се трудите, и също така ще се наслаждавате на самия процес на работа.

За мен лично, учейки хора на финансови правила и помагайки им да правят по-образовани решения, работата е истинско удоволствие. Практически от 11 години все едно нито един ден не съм ходил на работа, защото не го приемам като работа, а като мисия да уча хората и да уча себе си. Когато давам от знанията си, аз не само получавам финансови облаги, а емоционалното удовлетворение, което моята работа ми носи, е още по-силно и по-важно за мен.

Останалите съвети ще намерите следващата седмица, а междувременно чакам вашите идеи за теми от сферата на финансите, които ви интересуват. Освен това можете да си запазите час за консултация на (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. На моята лична страница „Тайните на парите" (www.TayniteNaParite.com) ще можете да прочетете още много статии, които са плод на работа с различни ситуации, в които са изпадали мои клиенти през последните почти 10 години.