И тази седмица продължаваме темата за бариерите, които ни пречат да успеем в инвестирането и как да ги прескочим.
До този момент изяснихме четири от тях: - Нашите лични убеждения, които понякога не са обективни спрямо реалността, в която живеем. - Групирането на много пари в инвестиционни активи от голяма група хора, което създава „пукащи“ се балони. - Страхът от моментни загуби, който много често завладява съзнанието ни и ни спира да мислим логично. - Липсата на финансово планиране
Липсата на информация
В проучване на инвестиционната компания Франклин-Темпълтън, определена група от инвеститори са запитани за техните очаквания към техните лични инвестиционни портфейли за следващите 5 години. Средната очаквана възвръщаемост на инвеститорите е била около 10% годишно за този период. След като обаче им е казано, че в последната година, пазарът е дал около 20% годишен растеж, техните очаквания драстично се покачват и удвояват като резултат от подадената им информация. Следователно, запитаните отговарят, че вече очакват 20% годишен растеж за следващите пет години. Този пример е показателен за това колко малко сме информирани като инвеститори и по-точно колко нереални са очакванията ни, когато чуем нещо от тук или от там, много малко от нашите очаквания при инвестирането са базирани на статистика и данни, а твърде много на слухове и емоции, които ни подтикват към ходове, целящи бърза и гарантирана печалба. Не е нужно да ви казват, че това е трудно и твърде рисково за повечето от нас. Като пример за хлъзгави моменти можем да приемем онези кукички, на които можем да се хванем с огромни очаквания, които могат да бъдат бързо попарени в много кратък период от време. От 1989-а до 2019 година средната възвръщаемост на индекса S&P 500 е средно 10% на година за този период, но със спадове и покачвания през годините. Запитани обаче, повечето инвеститори си представят този период като едно плавно покачване с около 8% на година, без спадове през този период. Разбира се, за всеки, който е бил на пазара определено време, е ясно, че не е възможно да няма спадове и понякога драстични такива, но като резултат в реалния живот за този период средната възвръщаемост е била 10% на година и дори със спадовете в този период от 30 години, индексът се е представил доста прилично. При очакванията на инвеститорите за 8% постоянен годишен растеж без спадове, ние бихме имали $100 627 от начално инвестирани $10 000 през 1989 година, но в реалния живот и истинската динамика на индекса от 1989-та до края на 2019-та се озоваваме със сума от $172 731. Както много пъти с разговорите ми с много от моите клиенти подчертавам, че моментните спадове са наши приятели и те ни помагат да реализираме по-голяма печалба в дългосрочен план, особено ако реинвестираме дивидентите обратно през целия период или ако вкарваме свежи пари периодично, независимо от циклите на пазара.
Инвестиционен национализъм
Инвестиционният национализъм е последната бариера към финансовия успех, който ще засегнем днес. Това е едно много интересно явление, което се поражда доста логично при инвеститорите в целия свят, защото е много по-вероятно за един човек да инвестира парите си в компании, които са създадени в държавата, в която живее. Нека обърнем поглед към някои от фактите. Американската стокова борса и компаниите, които са част от нея в дадения момент днес, заемат 56% от световния борсов пазар за търгуване на акции. Като контраст на тази цифра обаче, 77% от парите в инвестиционните портфейли на американските инвеститори са инвестирани в акциите и облигациите на американски компании. Както казахме, това е напълно разбираемо, защото в действителност много голяма част от световните компании, които движат икономиката и технологиите по света, се намират в Америка и е нормално много от инвеститорите тук да имат по-голямо доверие на американския пазар и на регулациите, наложени върху него от американското правителство. Ако отворим обаче по-широко очите си и погледнем какво се случва в пазарите на други развити и развиващи се държави по света, ще забележим, че американският пазар се намира на 24-то място по възвръщаемост в конкуренцията на 46 други стокови борси, които са следени в международния инвестиционен индекс MSCI All Country World Index за последните 20 години. Като наблюдение на този интересен факт, можем да заключим, че днес ние се намираме в една глобална икономика, която предразполага да можем да инвестираме навсякъде по света и
възможностите на много от пазарите
в развиващите се и развити страни са много изравнени. Следователно, ние всички, които инвестираме парите си, трябва да бъдем отворени да допуснем и компании от други региони на света, които могат да ни дадат потенциално по-висока средна възвръщаемост в годините напред, отколкото компаниите от страната, в която живеем, колкото и добре да си мислим, че познаваме тези компании. Разбира се, правилната комбинации между компании от целия свят ще бъде ключ към нашия успех и ще ни даде възможността да се възползваме от възможности, които се отварят в различни сектори на световната икономика. Но поради тази причина, моят съвет към всеки инвеститор е да се обърне към професионалисти, които могат да избират правилните фондове и познават добре работата на мениджърите на тези фондове, за да могат да поставят себе си в ситуации с добър баланс между риска и печалбата за дълги години напред. Това е и едно от нещата, в които специализирам всекидневно - част от деня ми минава в анализи на различни фондове и различни платформи, които дават на инвеститорите шанс да възможно най-добър растеж с най-малко потенциален риск. Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна, и ако е така, моля, споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея.
Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.