С настъпващата 2017 година много от вас тръпнат в очакване да разберат какви ще са промените в икономически и финансов аспект, особено след драматичната на победа на Доналд Тръмп и радикалните промени, за които той обеща да работи през новата година, най-вече с цел прогрес и разрастване на икономиката на страната.

Затова днес проследяваме някои от основните промени, които се очакват в следващите месеци, и какъв ефект биха имали те върху нашия живот и нашия джоб.

Постепенно вдигане на лихвените проценти

Както вече станахме свидетели през последната година, Федералният резерв взе решение да вдигне лихвените проценти на два пъти, след като сметна, че Америка се намира в стабилна икономическа ситуация. Помним, че през 2007-2008 г. лихвените проценти бяха намалени до възможно най-ниските нива в опит за спасяване на икономиката на страната. Сега е нужно покачването им, защото при нов финансов срив вече няма да може да се използва вратичката с намаляването им - няма накъде.

Определено това е правилно решение на ФЕД засега, но реалностите са такива, че не се очаква драстично покачване на лихвените проценти през идната година. Може би ще станем свидетели на два, до три максимум скока на лихвите с по 0.25%, ако икономиката продължава да показва растеж, колкото и малък да е той, сравнено с предходната година. Все пак не трябва да се забравя, че доходите на хората не са се покачили и ако има драстичен скок на лихвите, никой няма да иска да купува имоти или автомобили на кредит, защото няма да може да си ги позволи. Това би спряло растежа на икономиката и би ни върнало назад в периода отпреди две-три години.

Потенциално намаляване на данъците

Една от основните мисии на новоизбрания президент бе да направи данъчната система по-лесно разбираема и по-добра за хората, живеещи и работещи в Америка. Неговото намерение е да намали различните „данъчни скоби" от сегашните седем на само четири, което би дало по-голямо преимущество на средната класа и потенциално би намалило данъците на мнозинството от населението. Това звучи страхотно като идея, но не е ясно още как точно ще стане. Както всички знаем, правителството е най-голямото предприятие в тази държава и ние всички работим за него. Ако обаче му плащаме по-малко, това предприятие ще работи на загуба, сравнено с предната календарна година.

В тази връзка идеята на новия президент е да се опита да върне фирмите, които са изнесли производството си навън, основно в Китай, обратно в Америка, като намали данъците им и им даде шанс да развиват бизнеса си. Така те ще осигурят пък работа на повече хора вътре в страната, които в момента са безработни или пък работят в сферата на услугите, където заплащането е значително по-ниско.

Ако това се осъществи, въпреки по-малките данъци, които всички ние ще плащаме, в хазната ще влизат повече пари, защото идват като процентно съотношение на по-големи заплати, по-голям брой работници и повече компании, извършващи производствени процеси на територията на Америка.

Останалите новости ще разгледаме в следващия брой. Надявам се информацията, която ви представих днес, да ви бъде полезна и ако е така, моля споделете я с хора, които мислите, че ще се възползват по най-добрия начин от нея. Ако междувременно имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected].

Не забравяйте, че можете да си запазите час за консултация в моя офис от понеделник до четвъртък между 9 ч. сутринта и 7 ч. вечерта, а в събота - от 9 до 2 ч. следобед. Тази услуга е възможна само по предварително насрочена среща с мен няколко дни в аванс.