Здравей, Ангел! В една от последните си статии говориш за разликите между инвестирането в индивидуални акции и взаимни фондове. По този повод бих искал да те помоля да навлезеш малко по-детайлно и да обясниш какви са по-специфичните рискове при инвестиране в индивидуални акции, защото познавам доста хора, които през годините са губили и печелили от такива ходове, но не съм достатъчно запознат с механизмите и динамиката при този вид инвестиране.

След като преди два броя разгледахме първите пет вида риск при инвестирането в индивидуални акции на компании, както се разбрахме, днес ще обърнем внимание на останалите пет риска, които могат да променят стойността на всяка една акция. Преди да започнем, нека за момент си припомним кои бяха петте риска, за които говорихме в миналата статия - икономически риск, индустриално-специфичен риск, правителствен риск, риск от растеж при цените на производствените материали и технологичен риск.

 Конкурентен риск

Един от най-големите рискове, пред които всяка една компания е изправена, е риск от конкуренцията на пазара. Понякога конкуренти за нашите пари могат да бъдат компании, които дори не са в една и съща индустрия. С напредъка на технологията и лесния достъп до интернет, много от старите начини, по които сме се забавлявали преди, днес губят блясъка си и своята доскорошна клиентела. Това може да се наблюдава често в различните видове спортни състезания или дори филмови прожекции, които могат да бъдат заменени от видеоигри или други виртуални начини за забавление. Един от примерите за компания, която е загубила драстично пазарния си дял, е Sprint Nextel, която от години губи от своите потребители. В последните десет години акциите на тази компания са загубили над 17% от своята стойност поради голяма конкуренция в телекомуникационния сектор.

Законен риск

При волно или неволно пристъпване на законодателството всяка една компания може да се окаже под ударите на закона и по този начин да изгуби много от парите на инвеститорите си. Всички компании имат цели екипи от адвокати, които се занимават точно с тази част и следят как може да се заобиколят определени правила и закони. Но както всички знаем, това невинаги е възможно и всяка стъпка извън закона се наказва не само с глоби от правителството, но и с наказания от инвеститорите, които търсят по-сигурни алтернативи. Пример за компания, която пострада от законен риск, е Tenet Healthcare, глобена от американското правителство с цели $43 милиона през април на 2019 г. заради подвеждащи обещания спрямо продуктите, които компанията произвежда. Тази компания се е движела по ръба на закона още от 2007 г., което води до 18% спад в цените на нейните акции за последните 10 години.

 Риск от напускане на главна фигура

Много често в очите на инвеститорите успехът на дадена компания или бизнес се дължи на една личност, силно изразен лидер в дадена компания. Когато това започне да става силно изразено и повече инвеститори купуват акции заради тази главна фигура, те залагат бъдещето на акцията в ръцете на един силно изразен лидер. Това обаче е много рискова инвестиционна философия и тя може да събори цената на дадена акция за много кратко време, ако този силно изразен лидер загине внезапно или реши да напусне компанията, която ръководи. Тези потенциални възможности плашат много инвеститори, защото историята има своите примери за подобни ситуации. Президентът на Micron Technologies - Стийв Апълтън - загина през миналия февруари в самолетна катастрофа с частен самолет, управляван от самия него. Това доведе до големи промени и стресови ситуации за компанията и нейните инвеститори. Подобна бе паниката, създадена около смъртта на Стийв Джобс от Apple.

 Мениджърски риск

Това не е от най-често срещаните рискове, от които цените на акциите на компаниите страдат, но когато се случи, може да е доста болезнено. Дори най-големите компании страдат от грешни преценки на техните мениджърски екипи и най-потърпевши са инвеститорите. Два от най-нашумелите случаи са скандалите с дизеловите двигатели на Volkswagen отпреди няколко години, както и загубата от над 2 милиарда долара заради погрешна инвестиционна стратегия на мениджърски екип от JP Morgan Chase, случил се през 2008 г., но разкрит няколко години по-късно. От тези две събития инвеститорите в тези акции загубиха над 10% от стойността на парите си, вложени в тях, за период от няколко дни.

 Корупционен риск

Властта и парите са чести предпоставки за корупция на високите нива, дори в компании, наложили се на пазара и смятани за „сигурни победители“. През годините има примери за служители по високите нива на публични компании, които са обвинени и признати за виновни в корупционни схеми с източване на пари директно от компаниите, които ръководят. Два от най-известните случаи с корумпирани президенти на компании са Карлос Гон (бивш президент на Nissan и Renault) и Денис Козловски (бивш президент на Tyco International). И в двата случая бившите ръководители се озовават зад решетките заради корупционни схеми, а инвеститорите са подложени на рязък спад при акциите на тези две компании като резултат от тези неочаквани скандали. И нека все пак обобщим - инвестирането е много важен и нужен процес за всеки един от нас. Ние трябва да сме осведомени как работи този процес, защото с промените в пенсионното осигуряване и свиването във финансовите ресурси за социалния сектор поколенията на бъдещето ще бъдат принудени да са запознати с механизмите на инвестирането. Но не е нужно ние да бъдем експерти в избирането на компаниите и в балансирането на рисковете, ако се доверим на фондове и хора професионалисти, които се занимават с постоянното разучаване и потенциалните рискове на компаниите, които купуват за нас във фондове, които ние използваме в нашите пенсионни, образователни и инвестиционни сметки. Надявам се информацията да е била полезна и интересна за всички читатели и ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.