Здравей, Ангел! Предполагам, че си запознат с промените по закона за пенсионните акаунти, така нареченият SECURE ACT, който влезе в сила в началото на тази година. Би ли разяснил особеностите и промените, с които този закон ще засегне нашия живот, и как можем ние да се възползваме най-добре от него днес и в годините занапред?
Здравейте, благодаря за този хубав и навременен въпрос. С удоволствие бих изяснил новостите в закона за пенсионните спестовни сметки за вас и за всички други читатели. Така нареченият SECURE ACT влезе в сила на 20 декември 2019-та г. и неговата основна цел е да окуражи повече хора да имат лесен достъп, да започнат да спестяват за пенсиониране, защото в годините напред отговорността за това ще падне основно на нашите плещи и
ще бъде наша лична отговорност
вместо поделена между нас и правителството, независимо за коя държава говорим. Правителствата навсякъде по света окуражават инвестирането в пенсионни фондове, защото по този начин тази отговорност ще падне от плещите им в бъдеще. Проблемът днес обаче е, че в Америка само 55% от хората инвестират в личен пенсионен акаунт, а средната сума, която хората на възраст 65 и нагоре, са спестили, е $58,035 на човек. Това е доста сериозен проблем, защото предразполага към един потенциален демографски срив и в работния сектор, и в държавното пенсионно осигуряване, което няма да бъде достатъчно да покрие нуждите на пенсионерите занапред. Ето ги основните точки, които претърпяват промени след влизането в сила на този закон: - отдаването на максимален данъчен кредит до $500 на всеки малък бизнес, който предлага автоматично записване към пенсионен план за своите работници под формата на 401К или SIMPLE IRA - възможност за хора, които работят на непълна работна седмица (part-time), да се запишат за пенсионен акаунт, ако са работили поне 1000 часа през годината или поне 500 часа на година за последните три последователни години - окуражава използването на annuities в пенсионни планове, които
работят като застрахователен елемент
при постоянните промени на пазара, за да осигури по-високо ниво на сигурност за бъдещите пенсионери и техните спестявания - промяна на най-късната възраст, след която трябва да започнем да теглим от пенсионните си акаунти от 70½ до 72-годишна възраст, за хората, родени след 1949 г. - разрешаването на теглене до $5000 от 401К без данъчно облагане и без наказание при раждането или осиновяването на дете - парите, наследени в пенсионен акаунт от наследници, различни от съпруг или съпруга, трябва да бъдат изтеглени в срок до 10 години от наследяването им, дори наследниците да са техните деца или внуци. Може би за някои от хората, които четат тази статия, тези точки не се виждат толкова значими, но за хората, които имат интерес към частно пенсионно осигуряване и вече имат пари, инвестирани в тези акаунти, тези промени биха наложили някои изменения в стратегията им. Това е, което и аз самият забелязвам при работата ми с клиенти, и е важно да обърнем внимание на новите изисквания и възможности, за да можем максимално да се възползваме от промените в закона.
Надявам се информацията да е била полезна и интересна за всички читатели и ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.