Здравей, Ангел! В момента лихвите, които банките дават на спестовните акаунти, са почти равни на нула и както изглежда тази тенденция ще се задържи в идните години, според Федералния Резерв. Каква е алтернативата за спестени пари, където евентуално да генерират малко повече лихви и потенциален растеж на стойността в следващите 3 до 5 години, а защо не и 10 години, ако не се наложи да ги използваме преди това?
Това е чудесен въпрос, който ме питат доста хора в последните два месеца. Сигурен съм, че дори след тази статия тези запитвания няма да спрат, защото наистина в момента банките предлагат една сигурна загуба на покупателната способност на нашите пари в следващите години – лихви, изключително близки до нулата, и потенциална инфлация над нормалните около 3% на година по официални данни за последните над 20 години. Сега, когато говорим за по-високи лихви и потенциален растеж на дадена сума, това автоматично означава, че ние трябва да сме готови да поемем малко или много повече риск с инвестираната от нас главница за идните месеци и години. Няма как да заобиколим този факт и оттук трябва да започнем да гледаме реалностите в очите. Обикновено там, където има повече потенциална възвръщаемост, там има и повече потенциален риск за инвеститора. Но при изграждането на правилна стратегия от инвеститора и инвестиционния съветник (човек като мен, който помага на инвеститорите да изградят правилен подход към инвестирането), този риск може да бъде намален до минимални нива и в същото време да даде шанс за сравнително добра печалба, особено ако даденият инвеститор разполага с нужното време и може да изчака да отминат „бурите“, които могат да се зададат във всеки един момент на пазарите, дори когато небето е най-ясно и чисто.
Една от стратегиите, които работи
добре в много от случаите, е разделяне на събраната сума на три равни части и използването на всяка една от тях в различен вид инвестиция с различен състав от инвестиционни инструменти. Например, една трета от сумата може да отиде просто в кешов акаунт като Money Market, който да няма за цел да носи печалби, а да е просто там като първа възможност за достъп до пари, в случай на нужда от първа необходимост - очаквана или неочаквана. Тази една трета от парите няма да расте и ще изглежда точно като спестовен банков акаунт, но пък няма да губи от временната си стойност при промените на пазарите и икономиката в седмиците, месеците и годините напред. Втората част от спестената сума може да бъде спокойно инвестирана в сравнително „тромави“ общински фондове, които да имат за цел да ни дават месечен дивидент и потенциален растеж на главницата, където дивидентите не се облагат с федерални (и понякога щатски) данъци. Този вид инвестиция може да ни доведе около 2-4% на година в следващите 3-5 години, което има потенциала да победи банката, но, разбира се, носи и леки рискове, ако има временни спадове на пазарите. Например в началото на пандемията дори и общинските фондове бяха намалили стойностите с около 5% за период от 2 месеца, но бързо коригираха ситуацията и много от тях вече надминават стойността си преди да започне пандемия, което е показателно за тяхната стабилност дори в сравнително кратки срокове. Третата част от спестената сума би имала най-висок потенциал при фондове, които са изградени от акциите на големи корпорации, и такива, които се намират основно в технологичния сектор. Тази трета част бих оставил най-дълго на пазарите, защото тя има най-голям потенциал за печалба, но и потенциално най-висока амплитуда и временни спадове. Ако обаче фондовете са добре избрани и наблюдавани през различните етапи на пазарите при спадове и покачвания, както и ако са ръководени от добри мениджъри, шансовете на много от тях за един добър растеж (сравнено с банката) в бъдещето са доста добри.
Примери за такива видове фондове
бих посочил два от тях, с които аз лично работя, но няма да разкрия в детайли пред широката публика, защото все пак това е нещо, до което имат достъп моите лични клиенти и това е една от привилегиите, с които могат да се ползват, работейки с мен и давайки ми своето доверие. Само ще спомена, че инвестирани $10 000 във фонда с огромни американски компании за последните 5 години са нараснали до $19 000.63 към днешна дата (10-ти август 2020-а) и за последните 10 години тези същите $10 000 са стигнали сумата от $44 408.03, ако не са пипани от тях или добавени допълнителни суми за този период. По същата стратегия, $10 000 инвестирани в лично избрания от мен технологичен фонд за последните 5 години би бил на стойност $24,039.27 днес и за последните 10 години, неговата стойност би била равна на $52,561.51. Важното е обаче да се отбележи, че тези суми не играят постоянно и само нагоре във всеки един момент. Има периоди на спадове и покачвания, но важното е да не се поддаваме на емоции и да продаваме на загуба при ситуации на спад, каквито е имало и пак ще има в бъдеще със сигурност. При пенсионните стратегии ние търсим месечен и годишен доход от нашите инвестиции и можем по-лесно да преодолеем психически спадовете през годините, поне при повечето хора е така, когато нещата са им обяснени в детайли и внимателно, за да могат да ги разберат правилно. Но при
по-краткосрочните спестовни акаунти
може да се наблюдава много по-голямо ниво на психологическо напрежение, защото в много случаи хората не приемат лесно спадовете на своите пари, които до момента са имали само привидната сигурност на банките, но тази сигурност с течение на времето им коства загуба на реалната стойност на парите им и покупателната им способност с тях. Искрено се надявам информацията, която представих днес, да е била полезна и интересна за всеки един от вас. Ако имате приятели и познати, които се интересуват и искат да знаят повече по темата, моля, споделете тази статия с тях, за да могат да са по-информирани в този хаос и се надявам по-уверени в бъдещето.
Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected].Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.