От няколко години инвестирам и засега изглежда инвестицията ми върви успешно, за което се радвам. Избрал съм фонд, който управлявам сам от гледна точка на това, че нямам кой да ми помага да правя промени, но преди години чух, че е добра идея да се инвестира в индексни фондове и това направих. За момента съм доволен, парите ми вървят нагоре през последните години, но искам да знам пропускам ли нещо важно и ако има спад, как би се отразил той на моята инвестиция?
Този въпрос е много често задаван от много различни клиенти и ако четеш последните изказвания на Уорън Бъфет, със сигурност си останал с впечатление, че той също много харесва индексни фондове, но истината е, че той самият не инвестира в тях. Разбира се, причината за това е, че той инвестира директно в компании, а не във фондове, които той добре е опознал предварително и залага на по-голяма евентуална печалба по този начин. Сега нека поговорим за предимствата и недостатъците на този вид фондове и как евентуално можем да направим така, че да избегнем тези недостатъци с течение на времето.
Индексните фондове са съставени така, че да пресъздават един огледален образ на определен индекс, което може да е в даден отрасъл на икономиката или пък може да е едно огледално отражение на индекси като DOW JONES, S&P 500 или NASDAQ. В най-голям процент от случаите индексните фондове се опитват да пресъздават акциите на компаниите, включени в S & P500, които са най-големите 500 компании в Америка. По този начин индексният фонд "не трябва да мисли", а просто да копира това, което прави индексът, който е отражение до голяма степен на стоковата борса и на Американската икономика като цяло. Следователно, след като няма човек, който активно да менажира инвестициите в този фонд, разходите по него са по-ниски и тази стратегия се нарича още пасивно инвестиране.
Проблемът е, че ако използваме само такъв фонд и не сме изградили правилно портфолио от няколко различни фонда, които инвестират в няколко различни отрасъла на икономиката и компании, позиционирани в различни сфери с различен капитал, дори не само в Америка, а и глобално по целия свят - ние рискуваме да имаме по-големи спадове през годините.
Ето един пример.
На дадената илюстрация имаме две различни стратегии. Първата е инвестирането в един агресивен фонд, който създава впечатлението, че е точно този, който следва определен индекс или в случая най-точно казано - S & P500. При втората графа имаме едно портфолио, което е съставено от различни по вид фондове, разположени в различни индустрии. Това е правилното разпределение и съотношение, за които говорим. Какво прави впечатление от графиката - за дадения период от 6 години и двете стратегии са спечелили средно по 7% на година; започнали са със $100,000 във всяка, но в края на тези 6 години в първата има $139,071, а във втората графа има натрупани $143,478.
А как е възможно това ще разберем в следващия брой на BG VОIСЕ.
Дотогава, ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросът днес е зададен от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.