Усилено се говори, че е възможно еврото скоро да измести лева през идните години в България и това ме кара да се замисля за стандарта ми на живот, когато се пенсионирам, ако евентуално решим да се приберем в България.

Какво е твоето мнение и твоето наблюдение по темата? Това би ли помогнало на българите, които работят в Америка и се надяват на американската си пенсия в долари, с която да живеят в България след 5-10 години?

Това е един от най-интересните въпроси, които са ми задавали в последно време, който директно интересува до голяма степен работещите ни сънародници в Америка, плануващи един ден да се пенсионират в България.

Нека първо да поговорим за възможността еврото да навлезе в България и кога това се очаква. В момента България кандидатства за така наречената „чакалня" за използване на еврото като обменна валута на мястото на българския лев. Има изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, поставени от Европейския съюз към нашата държава (най-вече в икономически план и социален аспект), преди това да се случи. Срокът за момента, в който се очаква това да стане, е най-рано през 2022 година.

Другият въпрос е как това ще стане и една от най-реалните възможности е стойността на еврото и лева изкуствено да бъдат изравнени преди официалната замяна. Тоест цените, които в момента са в левове, ще бъдат автоматично превърнати в евро и ще имат същата цифрова стойност. Например, ако в момента един хляб е 1 лев, тогава ще стане 1 евро. Ако средната заплата сега е 1,000 лева, тогава ще бъде 1,000 евро. Тоест за хората в България, работещи там и харчещи парите си там, разликата няма да е голяма освен предполагаемите закръгления на цените на някои стоки към евентуално по-висока стойност, но пък и предимствата от гледна точка на лихви по заеми и разходите по банкови услуги ще придобият по-европейски измерения и следователно ще бъдат регулирани доста по-изкъсо.

Сега остава въпросът, който ми зададохте в началото - какво да очакваме от американските пенсии и дали ще бъде нарушена тяхната покупателна стойност, ако България премине към еврото? Категоричен отговор не може да се даде, защото в момента не знаем какво ще е съотношението между долара и еврото в дадения бъдещ момент. От това, което виждаме в момента, еврото се цени по-високо от долара, а доларът се цени по-високо от лева. Ако статуквото се запази такова и в бъдеще, това би означавало, че американските пенсии в България биха имали половината стойност от това, което са в момента.

Например - ако в момента $1,000 американска пенсия е близо 1,700 лева в България, при смяна на лева с еврото тя би изглеждала като 850 евро, следователно покупателната й стойност ще е двойно по-малка. Както и да го погледнем в момента, смяната на лева с еврото няма да е добре за хората, работещи и осигуряващи се за пенсия в Америка, ако планират да се пенсионират в България, ако статуквото на стойностите между еврото и долара се запазят. Но каквото и да се случи, трудно ще стане така, че еврото да поевтинее дотолкова, колкото левът спрямо долара в момента, така че ние - живеещите в Америка, да можем да харчим повече в България, отколкото го правим в Америка.

Пригответе се психически, че това, което е било и е в момента, скоро може да е само хубав спомен, и се опитайте да се адаптирате към новата ситуация, като промените плановете и стратегиите си за пенсиониране, както ще се наложи на много от нас, българите, живеещи в Америка, ако еврото влезе официално в сила в България като основна валута.

Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросите, които четете в статиите ми, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис.