Здравейте, Ангел! В Америка съм със семейството си от 10 години и имам две деца, които са на 13 и на 16-годишна възраст. Както се подразбира, подготвяме се за колежи и университети в идните години, но не сме запознати с начините на финансиране и финансовата помощ, която можем евентуално да използваме от различни програми. Би ли ни обяснил някои основни компоненти, по които да се ориентираме?
Здравейте и от мен! Благодаря ви за доверието и за хубавия въпрос на тема, по която не сме говорили скоро в моите статии. За радост на много от родителите, които се намират във вашата ситуация, днес ще засегнем тази тематика и ще можем да поговорим по нея малко по-надълбоко. Надявам се, че следващите редове ще помогнат на много родители в нашето общество да намерят отговори на въпроси, които и те самите често си задават, но нямат пълната информация, за да могат да са напълно сигурни, че са напълно компетентни и уверени да работят сами по този важен процес. Първото нещо, което трябва да се знае, е формулата, по която се изчислява дали определен студент би се класирал за федерална финансова помощ за образование. Тази финансова помощ се базира стриктно на нуждите на студентите и на финансовите възможности на техните родители. Ето я формулата, по която се изчисляват нуждите и възможностите на студентите:
Разходи по образованието – очакван семеен финансов принос = финансова нужда (Cost of Attendance - Expected Family Contribution = Financial Need)
Нека да внесем малко яснота по определенията на терминологията в тази специфична формула. Под графата „Разходи за образованието“ се разбира всичко, включващо нужди за покриване на учебници; такси за обучението от учебното заведение; разходи по наемане на квартири или общежития; учебни принадлежности; транспортни разходи; разходи по обслужване на заеми за образование; лични разходи, свързани с процеса на образование в период за дадена учебна година. Под графата „Очакван семеен финансов принос“ се разбират всички активи и доходи на студента и неговите родители в следните съотношения:
Доходи
- студенти - 50% от налични доходи над $3000 за годината - родители - 22-47% от наличните доходите на родителите - други роднини (баби и дядовци) - Ако някой от бабите и дядовците помагат финансово по някакъв начин на своите внуци в първите две години (ако предположим, че студентът ще следва поне четири годишна програма), тази помощ в своето цялостно състояние се репортва на FAFSA апликацията като доходи на студента, попадайки автоматично под първата графа.
Финансови активи
-
студенти - 20% от финансовите активи на студентите, включващи всички видове спестовни сметки за образование като UGMA / UTMA, Trusts, Savings Bonds (регистрирани на името на студента) - родители - до 5.64% от стойността на активи като инвестиционни фондове (Mutual Funds); други видове инвестиции във вид на акции и ценни книжа; банкови сметки и депозитни сертификати; 529 образователни акаунти (регистрирани на името на родителите или на името на студентите); Coverdell Education Savings Accounts - други роднини (баби и дядовци) - всички активи на бабите и дядовците не се включват в тази калкулация и не се взимат под внимание, дори активи, които се намират в 529 образователни сметки, регистрирани под името на баба или дядо с намерение да се използват от студента в годините напред. Тук е много важно да дадем примери за това как се калкулират очакваните разходи по образованието на студента от родителите на базата на финансови активи и доходи. Ако родителите притежават активи на стойност $30 000 в банкови сметки, депозитни сметки, образователни акаунти и инвестиционни акаунти (без да се включват пенсионни инвестиционни сметки), тази сума се умножава по 5.64%, което е равно на $1692, която е сумата, която ще увеличи цифрата в графата „Очакван семеен финансов принос“ и ще намали потенциалната нужда от финансова помощ. Следователно това се отнася и за доходите - колкото са по-големи доходите на родителите и на студента, толкова по-голяма става сумата в графата „Очакван семеен финансов принос“ и намалява нуждата от финансова помощ от страна на държавните агенции. Много е важно да се отбележи нещо, което много малко хора знаят и следователно не се коментира широко. Ако бабите и дядовците искат да се включат и да помогнат на студента с определена сума, идваща от спестявания или лични доходи, най-добре е те да го направят
след първите две години
от образованието на студента. По този начин се заобикаля обявяването на тези суми в апликацията за финансова помощ, защото по закон те трябва да бъдат обявени само през първите две години на образованието и не играят роля след това. Независимо от това колко малка или голяма е тази сума, евентуално идваща от баби и дядовци, тя ще играе роля и ще натежи в нашата калкулация, което по един или друг начин ще намали потенциалната финансова помощ, за която би се квалифицирал студентът през първите две години. Но както казахме, ако тези пари влязат в употреба след втората година, тогава те не трябва да бъдат обявявани по никакъв начин и не играят роля във формулата, на която се базира нуждата от федерална финансова помощ за студентите. Искрено се надявам информацията, която представих днес, да е била полезна и интересна за всеки един от вас. Ако имате приятели и познати, които се интересуват и искат да знаят повече по темата, моля, споделете тази статия с тях, за да могат да са по-информирани в този хаос и се надявам по-уверени в бъдещето. За архив на други статии на различна финансова тематика, които съм писал в последните 6 години, моля, посетете моята лична страница на TayniteNaParite.com Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, вие можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон - (224) 522-2413 или на електронната ми поща - [email protected]. Въпросите, които четете, са зададени от клиенти, с които съм работил по време на консултации в моя офис. И не забравяйте да се усмихвате!