Заемите за коли са едни от най-лесните за отпускане. Финансовите институции знаят, че няма да загубят парите си, защото могат да ви вземат автомобила, ако не си правите месечните вноски по дълга. Ключът е да намерите заем за кола с възможно най-нисък лихвен процент. Ето основните стъпки, които трябва да предприемете:
Огледайте се: Не се хващайте за първата кредитна оферта, която получите, особено ако идва от автокъща (car dealership). Автокъщите често ви „прекарват" с доста неизгодни финансови условия - това е един от начините им за правене на пари. Най-ниските лихвени проценти обикновено биват предлагани от кредитни съюзи (credit unions) или малки местни банки (community banks).
Вземете одобрение: Най-добрият начин да купите кола (ако изключим плащане в брой) е, след като намерите най-ниския възможен лихвен процент, да вземете писмо от финансовата институция, в което се казва, че сте предварително одобрени за определена сума при определена лихва (pre-approval letter). Така ще можете да направите най-добрата за вас сделка с автокъщата. Те не могат да ви "набутат" в лоша ситуация, ако имате вече заем, а и единственото, за което се пазарите, е цената на колата.
Образовайте се: Преди да тръгнете да обикаляте автокъщите или финансовите институции, подгответе си „домашното". Числото, върху което трябва да фокусирате вниманието си, е annual percentage rate (APR) - годишнния лихвен процент. Той се мени всеки ден, но може да получите ясна представа какъв е най-ниският APR в момента, ако посетите уебсайтове като bankrate.com, eloan.com, lendingtree.com или hsbcautoloans.com.
Забележете крайната цена: Срокът (term) на заема оказва влияние върху месечната ви вноска по дълга и върху крайната цена на автомобила. По-кратък срок на заема означава по-големи месечни плащания, но в края на краищата ще платите доста по-малка сума като цяло. Вземете заем с най-късата възможна продължителност. Гореспоменатите уебсайтове имат калкулатори, които ще ви помогнат да разберете по-добре зависимостта между малките месечни вноски, дългия срок на заема и огромната крайна цена, която ще се наложи да платите поради дългите години, през които ще плащате лихва на финансовата институция.
Проверете си кредитните точки: колкото по-висок FICO Score имате, толкова по-добра лихва ще получите. Няколко месеца преди да потърсите автомобилен заем, проверете какви са кредитните ви точки. Ако са под 740, извадете кредитните си доклади безплатно от annualcreditreport.com и вижте дали имат някакви грешки. Поправете всичко, което не е вярно, и изплатете всякакви просрочени плащания, които дължите. Всичко това отнема няколко месеца, докато бъде отразено в кредитните ви доклади, затова е нужно да дадете време на точките ви да се покачат.
Не се поддавайте на сладкодумия: Дилърите на автомобили са всеизвестни със способностите си да омайват клиентите и да ги вкарват в неблагоприятни сделки - доста доходни за продавача, но неизгодни за купувача. Ако въпреки всичко решите да финансирате колата си чрез автокъщата, първо се споразумейте за цената на автомобила, преди да започнете преговорите за лихвения процент на заема. Един от най-известните измамнически похвати на продавачите на коли е смесването на уговорките по кредита с преговорите за цената на автомобила чрез фокусиране вниманието на клиента върху месечната вноска по дълга.
Не забравяйте да си набавите и следващия брой на BG VOICE, където ще разгледам още няколко начина да спестите пари, що се отнася до вашия автомобил!