Здравей, Ангел! През последните 10 години след 2008-а гледам да бъда по-консервативен и да не се подлагам на много риск от страх, че пазарът пак ще се сгромоляса. За мое съжаление за тези 10 години не можах да се възползвам от очевидния голям растеж от страх да не загубя и сега съм на кръстопът - какво да правя оттук нататък?
Имам 10 години до пенсиониране и, от една страна, искам да си дам шанс да опитам да вляза по-агресивно на пазара, а от друга - страх ме е, че сега, когато се е вдигнало всичко, може скоро пак да има спад и да загубя. Изпуснал ли съм влака на печалбата през последните 10 години и ако искам да бъда по-агресивен, какъв тип фондове е добре да използвам на мястото на консервативните?
Много хора са на вашето място и се чувстват по същия начин след 2008 година и финансовата криза. Но както и вие сте се убедили, инвестирането изисква постоянство и не обича страхливите стратегии. В този период на растеж през последните десет години вие можехте да натрупате доста повече пари в пенсионния ви фонд, ако системно сте закупували акции на фондове на ниските цени, на които бяха паднали в тогавашния момент, но вие сте изпуснали момента от страх.
Трудно е да се прогнозира накъде ще продължи пазарът оттук нататък и да се даде точна прогноза за неговото краткосрочно бъдеще. В дългосрочен план нещата изглеждат светли и добри за инвеститорите, както винаги са изглеждали между другото.
Поставяйки се на вашето място, аз бих разделил пенсионния си акаунт на няколко различни класове от фондове - големи американски компании, средно големи американски компании, смесени по големина международни компании и определена част в ценни книжа, издадени от корпорации и компании, занимаващи се в сферата на недвижимото имущество.
Съотношението на тези класове от фондове и процентите, които бих използвал във всеки един от тях, зависи директно от сумата пари, която имате спестена в тези фондове, и сумата, която бихте спестили оттук до пенсиониране през следващите 10 години.
Ако тази обща сума е по-голяма от поне $250,000 - бих я инвестирал по-агресивно, за да можем да използваме силата на пазарната възвръщаемост през годините преди и след пенсиониране и да намалим негативното влияние на инфлацията и в същото време да запазим добра стойност, дори да я повишим през годините, в които започнем да вземаме пенсионен доход от нея.
Ако сумата обаче се окаже по-ниска от $250,000, трябва да сме по-внимателни и да намалим процента на агресия в нашата стратегия. По този начин ще можем да запазим една стабилна главница и ще гледаме да сме консервативни и в харчовете си по време на пенсиониране.
С други думи - колкото повече пари имаме на разположение, толкова по-агресивни можем да си позволим да бъдем с тях, защото процентната стойност, която ще заделяме от тях за пенсиониране всяка година като доход (бих казал около 5%), би била по-висока и ни дава възможност да играем по-свободно с останалите пари.
Друг аспект е, че много хора гледат на хоризонта за инвестирането при пенсиониране, вземайки предвид само годините, оставащи до пенсия, а не тези след това. Реалният хоризонт на една инвестиционна програма за пенсиониране обхваща годините преди и след пенсиониране, което води до заключението, че хоризонтът е доста по-голям и периодът, за който трябва да се изгради такава стратегия, е доста по-дълъг от очакваното.
Този факт ни дава шанс да сме по-агресивни, защото имаме и по-голям хоризонт, в който можем да наваксаме за определени спадове на пазарите, които са неизбежни през годините.
Тази консервативна стратегия, която сте заели в момента, ще бъде победена от инфлацията и е гаранция за много ниски печалби преди и след пенсиониране, което ще завърши в драстично намаляване на доходите през годините и евентуалното пресъхване на този акаунт преди очакваното, а да не говорим и за постоянното "броене на стотинки" и страха, които съпътстват хората, тръгнали по този път.
Това е от мен за днес. Ако имате въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected].