„Лимон" - така американците наричат кола, която сте закупили с надеждата, че е добър автомобил, а после се оказва, че е негодна. Може да посетите различни уебсайтове или да прочетете рейтингите на Consumer Reports (благотворителна организация, която извършва независими тестове на разни потребителски продукти/услуги), но дори и превозното средство да има най-добрата репутация, пак може да се окаже, че е „лимон". Няма значение колко реномирана е дадена кола, ако предишният собственик не я е поддържал, ако е била в наводнение или катастрофа. Може да се предпазите от закупуването на проблемен автомобил (и загубата на много пари), ако следвате тези седем стъпки, препоръчани от опитни механици:
Проверете за признаци на ремонтирана каросерия: Несъответстващи цветове на прегради/панели вътре в колата и вън на каросерията; врата, капак или багажник, които не е затварят добре; пръсната боя върху хромовите или гумените части и т.н. Може също така да проверите с малък магнит дали металните части на каросерията са наистина метални. Ако магнитът не залепва на определени места, значи, че автомобилът е имал вдлъбнатина, която е била запълнена с друг материал и боядисана.
Внимавайте за щети, причинени от наводнение: Такива поразии могат да бъдат трудни за откриване, ако колата е била добре почистена впоследствие, но бъдете нащрек, защото щетите, причинени от наводнение, не са само козметични - миризмата на плесен или мухъл, обезцветен килим, постоянни електрични проблеми са само някои от неприятностите, с които може да се сблъскате.
Проверете течностите: Мокри петна в двигателното отделение или под автомобила са обикновено показатели за капещо масло или други течности. Непременно проверете нивото и качеството на маслото и на трансмисионната течност. Песъчливото или пихтиесто масло са признаци, че маслото не е сменяно редовно. Ако маслото е рядко или пенесто, с цвят на мляко с какао, това може да означава, че уплътненията липсват или главите на цилиндрите са сериозно повредени. Малки метални парченца в маслото сочат към вътрешни щети. Трансмисионната течност трябва да е светлочервена до светлокафеникава с червени оттенъци, но не и тъмнокафява, черна или с цвят на горчица - последните три цвята са индикатори на сериозни проблеми с трансмисията.
Разгадайте „димните сигнали": Ако ауспухът изпуска син пушек, след като колата е загряла, двигателят може да гори масло, което е много лош знак. Бял дим на талази е признак на вода в горивната камера, обикновено причинена от издухани уплътнения, повредени цилиндрови глави или пукнат блок на двигателя - все много скъпи ремонти.
Натиснете педала на газта: Забележете дали, докато карате, двигателят не форсира изключително много, преди колата да увеличи скоростта си. Това е знак за повредена автоматична трансмисия или износен съединител. Слушайте дали няма да чуете почуквания или свистене от двигателя - обикновено признак за прегрят двигател.
Проверете историята на автомобила: Доклад за историята на дадено превозно средство може да се извади (срещу заплащане, разбира се) от www.carfax.com или www.autocheck.com - те предлагат информация като действителната стойност на одометъра; разкриват минали щети от пожар, катастрофа или наводнение; предоставят данни за rebuilt or salvage tiltle (кола, спасена и възстановена след природно бедствие или катастрофа). За съжаление тези доклади не са всеобхватни и понякога нещо негативно може да мине между капките. Когато закупих първия си автомобил в САЩ и поисках досието от CarFax, докладът показа чисто минало. Няколко години по-късно, когато влязох в офиса на застрахователната компания State Farm и те вкараха VIN (Vehicle Identification Number - идентификационен номер на превозното средство) в техните компютри, се оказа, че две години преди аз да закупя тази кола, тя е била в катастрофа и State Farm са платили разноските по застрахователното събитие. Така че тези досиета са добра стъпка в правилната посока, но не си мислете, че биха ви дали абсолютно изчерпателна информация.
Инспектирайте автомобила: Ако купувате автомобил втора ръка, непременно платете на независим механик да провери колата за проблеми. Не се доверявайте на дилъра, който ви уверява, че неговите механици не са намерили никакви неприятни изненади при тяхната инспекция. Вашият механик също така трябва да провери всички минали recalls (отзовавания от производителя) и да се убеди, че необходимите поправки са били извършени.
Горните седем стъпки може да ви отнемат малко време, но по-добре е да инвестирате време предварително, отколкото да загубите хиляди долари, ако закупите „лимон"!