Бензинът е един от най-големите разходи по всеки автомобил. Ето някои хитрости, които може да приложите, ако искате и джобът, и резервоарът ви да са сравнително пълни:
- Потърсете най-евтиния бензин: Разбира се, не би било много икономично, ако обикаляте часове наред, за да намерите най-ниската цена. За тази цел е необходимо да проверите уебсайтове като GasBuddy.com и GasPriceWatch.com - те ще ви дадат информация за цените в различни бензиностанции по пътя ви към работа или до магазина. Така ще знаете със сигурност, че ще заредите най-евтиния бензин, без да се налага да се отклонявате от планувания ви път, и може да спестите от $0.40 до $80 на галон! GasBuddy също така имат и смартфон апликация (smart-phone app), с която може да проверявате цените, докато сте в движение.
- Зареждайте regular: Освен ако производителят не указва изрично, че колата ви може да бъде карана единствено и само с premium (бензин с високо октаново число), не пълнете резервоара си с нищо друго освен с regular. Повечето автомобили вървят напълно нормално с regular бензин.
- Плащайте в брой: Много бензиностанции предлагат сериозни намаления, ако не плащате с кредитна или дебитна карта, а кеш.
- Олекнете: Спрете да карате напред-назад с багажник, пълен догоре с неща, които не сте поглеждали от години. Направете пролетно и есенно почистване на автомобила си, за да се отървете от излишни килограми. Колкото повече тежи колата ви, толкова по-голям е разходът ви на бензин.
- Бъдете аеродинамични: Свалете от покрива си транспортните кутии или багажници за велосипеди/лодки/канута/сърфове и т.н. Те създават аеродинамично „влачене" (drag), което увеличава консумацията ви на бензин.
- Не натискайте педала на газта до дупка: Да, това би трябвало да е напълно логично правило, но повечето българи обичат да карат като автомобилни състезатели - това не само застрашава техния и живота на околните, но и страхотно увеличава разхода им на бензин (вижте повече информация по въпроса в предпоследния брой на BG VOICE, където разгледах тази тема по-подробно).
- Избягвайте резките спирания и тръгвания: Ако е възможно, опитайте се да карате до работа и обратно преди и след големите задръствания, за да избегнете горенето на бензин на празен ход и постоянните тръгвания и спирания. Ако някой от колегите ви живее наблизо, може да спестите 20% от разходите си за бензин, ако два пъти седмично ходите на работа с една кола.
Друг начин да спестите по разходите на автомобила си е да внимавате с поправките. Няколко телефонни обаждания могат да ви спестят хиляди долари за по-сериозни повреди. Ако знаете, че колата ви скоро ще се нуждае от рутинна смяна на спирачки, ауспух (muffler) или назъбен ремък (timing belt), непременно се обадете на поне 3 автомобилни къщи, 3 независими механици и 3 сервизи-вериги и вижте коя ще е най-добрата цена, която могат да ви дадат. Много автокъщи предлагат втора употреба сертифицирани части за коли. Няма нищо лошо в това да използвате части втора ръка, но се уверете писмено, че механикът ще гарантира за работата и частите и ще ви компенсира, ако те „сдадат багажа", преди да сте изминали определени мили. Друг начин да спестите е да закупите нови части онлайн и да ги занесете на механика си, комуто ще платите само почасово за труда.
Друга хитрост, която може да приложите, е да се обадите на приятел, който знаете, че има сервиз за поправка на автомобили или камиони. Те обикновено имат отворени сметки с големите доставчици на части и могат да закупят някоя част с 30-40% намаление от цената в магазина. Ако имате сервизното ръководство за вашия автомобил и поправката, от която се нуждаете, не е суперсложна, може да закупите необходимите части чрез приятеля си и сами да ги смените. Така ще спестите най-много, тъй като заплащането по час на механик е най-големият разход при повредата на кола.