Разводът късно в живота (след 50-годишна възраст) удря жените особено силно. След развода доходите на домакинствата спадат с около 25% за мъжете и с повече от 40% за жените според статистическо изследване на американското правителство. В същото време пенсионирането излиза по-скъпо, когато си соло, а не половинка от една двойка. За един човек разходите за живот са 40 до 50% по-високи, отколкото за двойка според статистическото изследване на застрахователната индустрия. Друга последица от развода по-късно в живота е, че имате по-малко време да се възстановите финансово - възстановяването на загубите трае поне десет години, т.е. ще трябва да се пенсионирате по-късно, за да се възползвате от възходите и паденията на пазара в по-дълъг период. В същото време средната продължителност на живота на жените в САЩ е 85 г., което означава, че на разведените жени ще им се наложи да живеят по-дълго с по-малко. Ето няколко съвета, които да вземете предвид, за да защитите финансовото си бъдеще, ако сте в процес на развод по-късно в живота си.
1. Планирайте внимателно преди развода. Говорете с финансов консултант или счетоводител, за да ви помогне да вземете правилните финансови решения и за да може адвокатът да включи клаузи в разводния ви документ, които да ви подсигурят спокойно пенсиониране.
2. Съберете всички документи. Трите най-важни думи по време на развода са: документи, документи, документи. Направете ясни копия от всички данъчни декларации, молби за кредит, завещания, финансови отчети, банкови разпечатки, брокерски отчети, документи за заем, изявления от кредитни карти, нотариални актове за недвижими имоти, регистрирации на коли, застрахователни полици. Копирайте документи, които могат да проследят и да докажат вашето собствено имущество отделно от това на съпруга ви - като наследство или лични подаръци.
3. Знайте точно какво дължите. Скритите дългове са най-честата неприятна изненада сред развеждащите се двойки. В деветте щата със закони за общо имущество (community property) - Аризона, Калифорния, Айдахо, Луизиана, Невада, Ню Мексико, Тексас, Вашингтон и Уисконсин - вие ще бъдете отговорни за половината дългове на съпруга си дори и ако дългът не е на ваше име. Може да се сблъскате с подобни проблеми и в останалите щати, ако имате съвместни кредитни карти и/или заеми. Изтеглете кредитните доклади за себе си и за съпруга си, за да се уверите, че да няма да има скрити изненади. Както съм обяснявала неведнъж на страниците на любимия ви вестник, аnnualcreditreport.com ви предоставя безплатни кредитни доклади на всеки 12 месеца от всяко от трите кредитните бюра.
4. Документирайте вещите в дома си. Снимайте ценностите вкъщи - бижута, произведения на изкуството, ориенталски килими, сребърни прибори, порцелан и т.н. Не е нечувано при развод съпрузите да се опитат да скрият някои активи един от друг.
5. Вземете своя справедлив дял. Половината от всички активи е ваша, ако е придобита по време на брака, независимо дали я искате или не. Дори ако винаги сте мразели факта, че съпругът ви е настоявал да купите определена скъпа кола и не искате да имате нищо общо с нея, защото струва страшно много да се поддържа, не забравяйте, че можете да я продадете, за да закупите нещо, от което се нуждаете. Или можете да изтъргувате своята половина от колата, т.е. да дадете колата на мъжа си в замяна на друга семейна собственост, която искате. Ако сте помогнали на съпруга си да завърши университет - работили сте, докато той е учил, може да имате право на известна компенсация за цената на обучението, за което сте помогнали да платите.
6. Следете отблизо юридическите такси. Крайната сума, която ще платите на адвокатите за развода си, ще излезе от вашите авоари, така че не забравяйте да следите какво се харчи от ваше име. Вашият адвокат е професионалнист, който ви таксува почасово - бъдете внимателни колко време прекарвате в разговори с него.
7. Проверете социалноосигурителните си обезщетения. Въпреки че много от жените над 50-годишна възраст имат успешна кариера, социалноосигурителният чек на бившия им съпруг може да е по-голям, тъй като голям брой от живеещите в САЩ жени стоят вкъщи с децата поне няколко години. Вие имате право на социалноосигурителните обезщетения на бившия си мъж, ако отговаряте на следните условия:
- трябва да сте навършила поне 62 години;
- бракът ви трябва да е продължил поне 10 години;
- не сте омъжена в момента;
- вашите собствени приходи от Социалноосигурителната администрация не са по-високи от тези на бившия ви съпруг.
8. Не се вкопчвайте в къщата. Вашият дом може да има сантиментална стойност, но невинаги има финансов смисъл да го задържите, особено ако ще ви е изключително трудно да плащате за издръжката и имуществените данъци. В сравнение с добре диверсифицираните пенсионни спестявания домът е по-вероятно да има текущи и неочаквани разходи, а и неговата бъдеща стойност не е гарантирана.
9. Не игнорирайте данъчните последици. Дали да се съгласите на месечна издръжка или на еднократна сума? Дали да вземете инвестиционната сметка или пенсионната сметка? Трябва ли да запазите къщата, или да я продадете веднага? Кой трябва да плаща ипотеката, докато домът не се продаде? Най-добре е да се консултирате със счетоводител или данъчен специалист, за да се определи какво има смисъл за вашата ситуация. Също така, ако имате съмнение, че при изминалите си съвместни данъчни декларации има пропуснати приходи или надценени удръжки, добре е да поискате клауза за обезщетение, за да се предпазите в случай на одит от IRS.
10. Не забравяйте здравното осигуряване. Ако досега сте използвали здравната застраховка на съпруга си, може да се сблъскате с пролука в здравното покритие след развода си и преди покритието от Medicare, което започва, когато навършите 65 г. Ако не разполагате със здравна осигуровка от работодателя си, може да продължите съществуващото покритие от съпруга си чрез COBRA до 36 месеца, но е вероятно то да струва значително повече от цената на застраховката преди развода. Най-вероятно е да ви излезе по-евтино да закупите собствена здравна осигуровка от healthcare.gov - уебсайта на Obamacare.