Какво да направя, ако приятелката ми „забравя" да ми върне парите, които постоянно взема назаем от мен, и тази ситуация се повтаря отново и отново?
Зависи от сумата, за която говорим - ако е по-малко от $20, затворете си очите, не си струва да повдигате въпроса. Ако говорим за сериозна сума ($100 или повече), може да кажете нещо от рода на: „Знаеш ли, това е иронично, но сега пък аз съм закъсала за пари. Ако ми дадеш назаем $100, ще сме наравно!" Трябва да ви е станало ясно досега, че явно вината си е във вас. Както казват американците: „Fool me once, shame on you. Fool me twice, shame on me" (или както казва баба ми: „Не е луд, който яде зелника, ами този, който му го дава!"). Ако продължавате да давате назаем на приятелката си, след като вече няколко пъти е „забравила" да ви върне парите, вие си просите да бъдете обрана! Истината, с която трябва да се сблъскате, е, че трябва да решите веднъж завинаги дали приятелството ви е по-важно от парите и да спрете да се тормозите по въпроса. Много често моралната подкрепа, която получавате от приятелката си, е далеч по-ценна от невърнатия заем.
Бяхме на маса с приятели в едно българско заведение и споделихме, че сме много щастливи, защото сме в процес на купуване на първия си дом в САЩ. Първият въпрос, който ни зададоха, беше: „Колко платихте?" Как е най-удачно да се отговори на подобен въпрос?
Истината е, че в днешни дни всичко може да се намери онлайн. Цената, за която къщата е продадена, е публично достъпна - само трябва да напишат адреса ви в някой уебсайт като Zillow, Trulia или Redfin и веднага ще научат продажната цена. Ако все пак не искате да кажете на всеослушание, може да отговорите нещо от рода на: „Платихме повече, отколкото ни се щеше..." или „Доста!" - това няма да е лъжа, освен ако името ви не е Бил или Мелинда Гейтс. Разбира се, никога не пречи да сте искрени докрай и просто да кажете: „Ами... не ми е удобно да говоря на тая тема..." и това е. После млъкнете или сменете темата. Не позволявайте на никой (пък бил той и приятел) да диктува доколко детайлно ще разкривате подробности от финансовия си живот.
Как да постъпя с приятелка, която никога не оставя достатъчно бакшиш?
Приятелски и с усмивка й кажете: „Ще спя по-спокойно довечера, ако оставим 20% бакшиш." Или натъртете: „Аааа, не мисля, че оставяме (мн.ч.) достатъчно бакшиш..." Или пък: „Нашият сервитьор свърши чудесна работа тази вечер. Нека да добавим още малко към бакшиша. Аз бях сервитьорка (имам приятелка, която е сервитьорка; майка ми беше сервитьорка) и въпросът за бакшиша е чувствителна тема за мен..." Ако има душа, приятелката ви ще извади още някой друг долар. Ако не - наистина ли искате да продължавате да ходите по заведения с нея? Може би извинение за неоставяне на достатъчно бакшиш може да се намери при старите хора. Дядото на съпруга ми винаги оставяше малки бакшиши, но той бе живял по време на Великата депресия, когато всички в семейството му са били безработни и яденето в ресторант, както и оставянето на бакшиш са били луксове, които само богатите са можели да си позволят... Така че, когато дядо Джон искаше да плати сметката, ние тайничко слагахме още малко към бакшиша и всички оставаха доволни!
Семейството ни винаги е било бедно и като дойдохме в САЩ, аз запретнах ръкави и работих денонощно да отворя собствена компания и да съм финансово задоволен. За съжаление сестра ми пое пътека точно обратната на моята и не може да се задържи на една работа за повече от няколко месеца. Постоянно се оплаква, че е фалирала, и все се опитва да взема пари назаем от мен. Как да се отнеса в тази ситуация?
Отнесете се с любов, доброжелателност и насърчение. Предложете да помогнете с дългосрочно разрешение на проблема: съставете й месечен бюджет или й помогнете да си намери работа или безплатен финансов съветник. Ако искате да продължавате да й давате заеми - това си е ваш избор. Но бъдете наясно, че това не е ваше задължение - вие сте й брат, а не банка. Малко неща на тоя свят болят повече от чувството, че собственото ви семейство ви третира като нищо повече от един банкомат. От друга страна, ако научите, че сестра ви има сериозен, неочакван финансов проблем (не пари за цигари или за бензин), тогава е добре да помогнете, ако може да си го позволите.