От дълго време сме твои клиенти с пенсионните си сметки и застраховките, които сме закупили, за да предпазваме своите активи, но в последно време ме мъчи нещо, свързано с децата ми. Те вече растат и са на възраст, в която започваме да имаме повече разходи около тях. Питам се - правилно ли е да започнем да говорим с тях за парите и да им помогнем малко по малко да започнат да боравят с тях по отговорен начин?
Благодаря за хубавия въпрос и ще се радвам да го разгледаме заедно, защото съм сигурен, че още хиляди родители, които четат статиите ми всяка седмица, се питат същото нещо. В практиката си през последните 12 години съм видял и двете гледни точки. Едната, при която родителите учат децата си да боравят с пари, където всичко е много прозрачно и почти всеки път, когато семейството подготвя своя бюджет, то се прави в присъствието на всички членове на семейството, включително и на децата. Другата, в която темата за парите е табу.
Принципно разговорите по финансови проблеми са много честа практика при хората, израсли в Америка, особено тези, които имат много добри финансови възможности или се занимават със собствен бизнес. Един от моите клиенти, на когото помагам основно с пенсионни и инвестиционни сметки, е 35-годишен и има син само на 8 годинки, но това не го спира да му обяснява откъде идва всеки долар в банковата му сметка и къде точно отива, след като се разпредели между инвестициите, спестяванията, разходите и дълговете всеки един месец. По мое лично мнение това е много ползотворно за децата, които растат в такава среда, защото от ранна възраст се учат да вземат отговорни и интелигентни финансови решения, които в по-късен етап от техния живот ще са от основно значение за финансовото им бъдеще.
Разбира се, има ги и онези родители, които не искат да говорят за пари със своите деца и избягват тази тема по всякакъв възможен начин. Причината, която изтъкват, е, че не искат да притесняват децата си с такива неща от ранна детска възраст и предпочитат да ги оставят на спокойствие да играят видеоигри или да прекарват времето си с други деца. Аз принципно смятам, че този подход не е много правилен, защото осакатява, ако мога така да се изразя, детето откъм по-добре развито мислене и адекватна преценка на заобикалящия го свят. И това започва да си проличава още от тийнейджърските им години и най-вече афектира върху техните навици като възрастни.
Според мен много от родителите чувстват, че парите са нещо лошо, което не е тема, която трябва да се дискутира с децата. Те искат да ги предпазят колкото е възможно най-дълго от „страданията", които им причиняват на тях самите, и не искат подобни притеснения да терзаят и децата им.
Именно това е проблемът на повечето хора - че свързват парите със страдание. А това е най-вече защото почти винаги парите не са достатъчни в техните очи и това е първото нещо, по което се различават богатите и бедните. Богатите нямат търпение да започнат да учат децата си как работят парите, защото осъзнават, че рано или късно това ще е наложително в техния живот и също намират тази тема приятна за дискусия, както темите за здравословното хранене или четенето на подходяща литература. Хората, които имат пари, също така имат уважение към парите и ги зачитат, затова те не биха оставили състоянието, което са натрупали, на хора, които нямат същия респект и уважение към този важен ресурс за съществуване.
Конкретният отговор на въпроса е: да, според мен трябва да учим децата си не само как работят парите, а как ги изкарваме и къде ги влагаме. Аз лично постоянно чета нови и нови книги за това как най-отговорно да боравим със заработените си пари и дори все още да нямам собствени наследници, знам, че в бъдеще ще ми се наложи да ги уча как най-добре да се справят на базата на това, което съм научил и приложил самият аз.
Много хора биха оспорили моята теза с аргумента, че парите не са най-важното на света - това може би е така. Аз самият имам диаграма, която следвам с най-важните неща в живота си, нещата, на които обръщам нужно внимание. Там присъстват семейството ми, здравето ми, професионалният ми успех, духовно развитие, интелектуално развитие и, разбира се, финансово развитие. Разбира се, че финансовият успех не е най-важен, но е едно от най-важните неща и когато имам деца, това би било едно от нещата, на които ще им обърна внимание, за да им помогна да се научат да оцеляват и евентуално да постигат и по-големи финансови цели.
Това е и моят съвет към всички читатели - нека се научим ние самите да подобряваме навиците си за спестяване, инвестиране, изплащане на заеми и правене на доходи, за да можем по-ефективно да научим нашите наследници на същите тези позитивни навици, които ще направят живота им по-лесен.
Ако имате и други въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросът днес бе зададен от клиент, с който съм работил по време на консултации в моя офис.