сн. fairloanrate.com

Преди няколко дни една приятелка ме запита как да прецени дали да даде пари назаем на колежката си и това ме накара да се замисля как ние, българите, често услужваме на приятели и роднини, особено когато сме в чужбина и помощ трудно се намира. Истината е, че трябва много сериозно да се замислите, преди да дадете каквато и да било сума назаем. Повечето финансови съветници казват, че човек трябва да заема само пари, от които няма нужда - просто защото има много голяма вероятност никога повече да не ги види. Но ако все пак решите да поемете риска, ето четири въпроса, на които трябва да можете да си отговорите, преди да посегнете към чековата си книжка или дебитната си карта:

  • Защо аз? Знаете ли защо колежката (приятелката/роднината), която ви моли за кеш, е дошла точно при вас, а не при някой друг? Дали не е, защото всяка възможна компания за кредитни карти, банка или кредитен съюз са отказали да й дадат заем? Ако вие сте последният й шанс да получи пари в брой, бъдете нащрек. Щом даден човек има лоша кредитна история, това малко вероятно е понеже е бил отговорен и си е плащал задълженията навреме.
  • За какво? За какво ще отидат парите, които давате? Помагате на дъщеря си, която отглежда децата си сама и наскоро е затънала в огромни дългове заради медицински разходи, или плащате месечните вноски на дъщеря си, която си е купила БМВ, което няма средства да изплаща? Направете си ясна сметка дали финансирате глезотии или сериозна нужда.
  • Какво ще се случи с мен, ако никога не получа обратно тази сума? Да не сте посмели дори и да си помислите да давате назаем парите от спестовната си сметка за спешни случаи! Ако след месец нещо се случи с вас или вашето семейство и имате нужда от голяма сума в рамките на няколко дни - не дай боже, поради нуждата от животоспасяваща операция - към кого ще се обърнете за помощ? Преди да сте посегнали към спестовната си сметка, сериозно се замислете дали ще ви боли повече да кажете „не" на приятелката си днес, или да застрашите живота на детето си утре!
  • Какви са условията на заема? Ако някой ви помоли за пари, но не спомене и дума за това как точно възнамерява да ви ги върне, имаме налице сериозен проблем. Ако заемополучателят ви уважава, той/тя няма да има нищо против да подпише документ (promissory note), в който обещава да ви плати в пределен срок, точно на кои дати, какъв размер вноски, с какъв процент лихва, каква е наказателната такса за закъснели плащания. Да, правилно прочетохте - лихва! Ако заемодателят ви уважава, няма да има проблем да се договори с вас за определен лихвен процент. Щом идва при вас за пари, явно е, че никоя финансова институция не желае да му отпусне кредит - дори и срещу огромна лихва! - което ще рече, че той трябва да е супер щастлив, че вие дори говорите с него по въпроса! Най-добре е този документ да се завери от нотариус (вашата банка предлага тази услуга без пари) - така ще имате закона на своя страна, ако финансовият ви спор стигне до съдебната система. Всичко гореописано ви се струва твърде много като кредитна сделка и не толкова като помощ за приятел в нужда? Ами това е така - ако си мислите, че давайки пари назаем, не влизате във финансовия бизнес, жестоко се лъжете. Давате кеш назаем, а не чаша захар. За да продължи връзката ви с този човек да е сладка, подпишете финансов договор!

 

В заключение ето кога може да заемете пари:

  • Нямате да плащате и цент по кредитните си карти, семейството ви има 8-месечен фонд за спешни случаи, спестявате достатъчно за пенсия и за колеж на децата си.
  • Имате излишни пари, които сте спестили за всеки случай.
  • Вие и връзката ви с този човек ще бъдете напълно ОК, ако той/тя не ви върне и едно пени от заема. Манталитетът ви трябва да е: „Надявам се, че ще ми плати, но наистина няма значение за мен."
  • Приятелят/колегата/роднината ви се съгласи за подпише семпъл кредитен документ (може да намерите promissory note онлайн).

Когато си зададете въпроса: „Да дам ли пари назаем?", винаги действайте според старата българска поговорка „Седем пъти мери, един път режи!"