Здравей, Ангеле! В последно време много се говори и се шуми около така наречените електронни валути като биткойн и други. Хората се втурват да инвестират в тях и това ме кара до определена степен да се надявам, че и аз мога да спечеля, но се плаша, като виждам, че всички са се засили натам с цел бърза печалба. От гледна точка на финансист и човек в сферата на финансовите операции в Америка как виждаш бъдещето на биткойн и мислиш ли, че има смисъл да се инвестира там и какъв е реалният риск?

Здравейте и от мен! Много интересен въпрос за момента - да ви кажа честно, лично за мен темата за биткойн не буди толкова голям интерес, както за много други хора, но я следя като наблюдател и чрез нея научавам повече за поведението и психиката на хората, отколкото за електронните валути като финансов инструмент.

Реалността до момента е такава, че стойността на биткойн или на която и да е друга от тези валути не се базира на абсолютно нищо освен една изкуствено поддържана еуфория сред обикновените хора, които вярват, че чрез спечелването на лотарията или чрез инвестирането в биткойн ще станат богати от днес за утре. Разбира се, в 99% от случаите в реалния живот това не се получава, но този 1% крепи надеждата жива. Колкото и да слушаме от близки и приятели, че "парите не са важни" и "има много по-важни неща от парите в живота", всеки един от нас се надява един ден да спечели и да забогатее независимо по какъв начин. И в един слънчев ден биткойн ти дава възможност да направиш огромни пари за кратко време, и то без да работиш.

Звучи страхотно, поне на теория.

Сега да се върнем в реалността и да видим как точно стоят нещата от няколко гледни точки. Първо, хората трябва да могат да правят разлика между Blockchain и Bitcoin. Blockchain е системата, в която биткойн съществува като електронна валута. Тази система определено ще бъде революционна в много сфери от нашия живот в близко и далечно бъдеще.

Тази същата система ще поддържа изграждането на много други електронни валути, които в скоро време ще бъдат произвеждани от банкови институции и правителства в целия свят, създавайки свои собствени еквиваленти на биткойн. Определено тази система Blockchain е в своя зародиш и ще има огромно разпространение в нашия бит и дори в здравеопазването. Но нека на хората е ясно, че когато те инвестират в биткойн, инвестират в една определена електронна валута, която е поддържана на базата на тази технология, а не в самата Blockchain технология.

Проблемът с биткойн като средство за инвестиране е, че само по себе си то няма абсолютно никаква реална стойност, защото поне до момента е почти неизползваема в търговската мрежа. Стойността й като валута се определя единствено от търсенето и предлагането на отворения пазар.

Когато купуваме биткойн, единственото, което се надяваме, е да можем да намерим някой в определен момент, който да закупи тази валута на по-висока цена от това, което ние сме платили. Това е, няма друг фактор освен еуфорията и надеждата за растеж. Опитните инвеститори не инвестират парите си в този вид валута, защото има много неясноти и все още, както споменах, няма реална стойност. Един добър инвеститор търси логична последователност и лихви във формата на дивиденти, докато държи парите си затворени някъде, а не играе на сляпа вяра, че един ден ще може да вземе повече, отколкото е платил, ако е рекъл Господ. Това е игра за аматьори и наивници, които един ден ще останат с пръст в уста и с мечтите си за бързо забогатяване от тотото.

В момента, в който правителството започне да регулира трансакциите, направени чрез биткойн, и търговската мрежа започне свободно да приема този вид разплащателно средство, тогава вече можем да говорим за нещо, което има някаква реална стойност и е под регулацията на правителството, което до известна степен дава сигурност на инвеститора. Дотогава можем само да гадаем кога и как ще се спука балонът, наречен биткойн.

Ако имате и други въпроси или се интересувате от различните аспекти на финансовата част от живота, можете да си запазите час за консултация на директния ми телефон (224) 522-2413 или на електронната ми поща [email protected]. Въпросът днес бе зададен от клиент, с когото съм работил по време на консултации в моя офис.