Върховният административен съд (ВАС) с поредно решение не позволи на държавата да извършва самостоятелно лабораторни проби и разтоварването на камионите на граничния пункт "Капитан Андреево". Тази дейност ще се изпълнява от фирма "Евролаб 2011". Така ВАС блокира влизането в сила на последната заповед на Агенцията по храните (БАБХ), според която лабораторните изследвания и разтоварната дейност на граничния пункт е част от официалния държавен контрол.

Със заповед на 4 август шефът на БАБХ Христо Даскалов нареди всички физически проверки на животни и стоки да се осъществяват от държавния фитосанитарен и ветеринарномедицинкси контрол.

Според същата заповед лабораторният контрол може да се извършва само в съоръжения за разтоварване, осигурени от БАБХ.

Със същата заповед е наредено разтоварването и взимането на проби да се осъществява от служители на граничния пункт "Капитан Андреево".

Разпоредено бе заповедта да влезе в сила веднага, за да се осигури здравето на гражданите и да се защитят особено важни държавни или обществени интереси "Евролаб 2011" веднага обжалва с аргумент, че допуснатото незабавно изпълнение на тази заповед не е в държавен и обществен интерес, а го уврежда. Причината е, че "Евролаб 2011" ще понесе трайни вреди, за които данъкоплатците после ще плащат. Съдия Галин Несторов приема тезата на частната фирма и блокира държавния контрол по границата, като спира действието на заповедта. Той казва, че БАБХ не е мотивирала необходимостта от незабавно влизане в сила на заповедта.

Миналата седмица "Антикорупционният фонд" сезира съдебния инспекторат за решенията на ВАС в полза на частната фирма "Евролаб 2011"

Според АКФ най-притеснително е определението на ВАС от 19 юли, с което съдът незабавно и безусловно нареди на агенцията по храните (БАБХ) да прекрати да блокира частната фирма да извършва товаро-разтоварна дейност на границата.

"Чрез своето определение съдиите от ВАС предоставят на едно частно юридическо лице част от правомощията на държавните органи на граничния официален контрол и събирането на държавна такса за тази услуга – схема, която вече познаваме от "Златната локва", предоставена на "Пи.Еф.Си", се казва в позицията на АКФ.