сн. “Монитор”
Един вампир кръстосва България от близо година за радост на неговия настойник - директора на Националния исторически музей (НИМ) проф. Божидар Димитров. След като бе открита при разкопки на древен некропол край Созопол миналата година, купчината кокали бе представена като остатъци от кръвопиец, който е бил доубит по традиционния за подобен екземпляр начин - с остър предмет в сърцето.
Професор Димитров толкова си хареса находката, че веднага й осигури височайш статус - правото да пътува на екскурзия насам-натам из страната. Костите най-напред се разходиха до София, където им организираха официален прием в НИМ. Бившият министър за българите в чужбина ги сложи на специално челно място в музея. Близо година посетителите му, решили да разгледат експозицията на втория етаж, се сблъскваха най-напред с купчината кокали, пред която стоеше табелка с надпис: Вампир от Созопол. Уредничките изпитваха истински проблем, когато трябваше да обясняват защо точно тези човешки остатъци са получили такова видно място сред експозицията, която би трябвало да представя най-важните артефакти от историята на страната.
С началото на лятото г-н Димитров реши да уреди нова екскурзия за своя любимец. По същия подобаващ начин купчината кокали сега пък ще се разходи обратно до Созопол, за да могат да й се полюбуват и там. Но това не е всичко. За да докаже какъв хубавец е неговият избраник, професорът изхарчи и още малко пари, за да се направи възстановка на лицето му. След като тя бе готова, Божидар Димитров възкликна: Истински хубавец!
Приличал на римски аристократ. Черепът бил асиметричен. Типичен европеид, никакви монголоидни черти. Вярно, нямал никакви вампирски зъби, но какво от това. Даже се оказало, че е почти без зъби - изтрити били до корен от твърда храна. Три месеца бяха нужни на антрополога проф. Йордан Йорданов, за да завърши творението си, поръчано от вампирския настойник. Професор Божо Димитров измисли и име на кокалите - казвали се били Кривич. Как го е установил? Изучавайки във Венецианския държавен архив съхранените "Актове на пиратствата", той попаднал на името Кривич - ограбил край българските брегове венецианска галера. Годината е 1278-а. А през 1352 г. Созопол е управляван от друг Кривич - вероятно негов внук.
"Този човек не може да не бъде аристократ, което не му пречи да бъде и пират. Просто е пиратствал за държавата така, както Френсис Дрейк и Морган са работили за богатството на Британската империя", заключи професорът. Всъщност липсата на зъби говори друго - че човекът е ядял предимно корени, които са изтънили емайла. С корени в онези времена са се хранили отшелници и скитници. Тази версия на антрополога проф. Йорданов обаче не се вързва със звездния статус на вампира, лансиран от колегата му Димитров, поради което на нея няма да се дава гласност.