Валентин Златев (в средата) е премиерът в сянка на всяко българско правителство
Двама журналисти - български и румънски, бяха арестувани от полицията в Радомир, след като извършиха разследване за корупция, а после фирмата - главен герой в текста им, се опита да унищожи уличаващи я документи. Първоначално българските медии абсолютно неглижираха историята и не й дадоха гласност. Те я включиха в емисиите и по страниците си едва след като тя стана първа новина в Румъния, а оттам попадна и в световните медии, включително във водещите американски вестници.
Димитър Стоянов от българския сайт за разследваща журналистика „Биволъ" и Атила Биро от румънския „РАЙС проджект" бяха арестувани и отведени с белезници в местната полиция, след като сами подали сигнал на униформените и се опитали да заснемат как в дупка в полето край село Егълница, община Ковачевци, се изгарят документи, свързани с разследването им. Случката е от миналия четвъртък вечерта, но в петък МВР не я включи във всекидневната си полицейска сводка. А пресцентърът на министерството не можеше да отговори на въпроса какво точно се е случило. Едва по-късно същия ден, когато арестът на журналистите вече бе водеща новина в Румъния, а дописка за случая се появи в интернет страницата на в. „Ню Йорк таймс", шефът на главна дирекция „Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) Ивайло Спиридонов се опита да замете станалото с витиевати обяснения, че арест нямало, а журналистите просто били отведени за някаква справка в полицейското управление от полицаите, които те сами са повикали. От „Биволъ" обявиха, че двамата репортери са престояли с белезниците цяла нощ, телефоните им са били отнети, а полицаите не са им позволили да извършат обаждане нито на работодателите си, нито за да потърсят адвокат. Ден по-късно, когато МВР излезе от първоначалния си уплах поради световната разгласа на случая, Спиридонов се появи отново, вече по телевизията, за да заяви, че няма да се извинява на никого.
Странно на пръв поглед, поведението на полицията и на медиите в България е напълно закономерно, ако се знае чие име изскача в разследването на двамата журналисти - това на Валентин Златев, българския представител на руския петролен гигант „ЛУКойл". Наричан в изтеклите в „Уикилийкс" грами на американските посланици от София до Държавния департамент „политически брокер", Валентин Златев е много повече от това определение. Той е фактическият вечен премиер в сянка на България, който ръководи - като кукловод всяко българско правителство от Иван Костов през това на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев, та до днес.
В късния следобед в четвъртък журналистите Стоянов и Биро получили информация, че за втори ден от централата на фирма „Джи Пи груп" - на софийския булевард „Черни връх", се изнасят документи и техника. Два дни по-рано сайтът публикува разследване, от което се разбира, че въпросната фирма е редовният печеливш по всякакви обществени поръчки. „Биволъ" пише, че разполага с документи, в които е описано и какви рушвети трябва да се дават на овластените лица, за да се печелят поръчките. Сайтът пише и че „Джи Пи груп" се свързва с директора на „ЛУКойл България" Валентин Златев. Това е и вероятната причина фирмата да е сред редовните победители в обществени поръчки за строителство. Напълно очаквано от „ЛУКойл България" отрекоха „Джи Пи груп" да е свързвана с генералния им директор.
Малко след публикуването му сътрудници на сайта са проследили лекотоварни автомобили, които били пълни с изнесени от централата на „Джи Пи груп" документи. Колите се отправили в района на град Радомир, където започнало изгарянето им. Двамата журналисти искали да заснемат унищожаването на документацията. Когато се появили на мястото, където били изгаряни документите, те открили чували с нарязани на шредер листа и горящи папки с документи от европейски проекти. Обадили се в полицията, за да ги уведомят за находката, униформените пристигнали и ги арестували.
Два часа след задържането им на местопроизшествието са се появили оперативни работници, които при опит да огледат „кладата", намираща се в полевия трап, неволно я разпалили отново, разказва „Биволъ". След половин час дошла и пожарната и започнало гасенето на горящите документи. В това време Стоянов и Биро все още били с белезници.
„Полицаите дойдоха, накараха ни да легнем на земята и ни закопчаха с белезници. Опитахме да говорим с тях и да им покажем личните си и журналистическите карти. Да кажем, че правим разследване. Не успяхме да ги накараме поне да махнат белезниците. След това дойдоха и други полицаи, взеха ни телефоните и личните карти и поискаха да видят снимките, които бяхме направили. До 2:30 ч. останахме там, разказа Биро. - После пристигнахме в полицейски участък близо до селото, където попълнихме някакво заявление. Очакваше ни румънският консул, който ми помогна с бюрокрацията. Попълних декларацията и полицаите казаха, че съм бил задържан, за да бъда идентифициран. След това ни освободиха."
Интересна подробност е, че „Джи Пи груп" се помещава на същия адрес, на който преди това бе седалището на „ЛУКойл България" - сграда на бул. „Черни връх" 59А. На същия адрес са седалищата на всички фирми, които по един или друг начин са били свързани с Валентин Златев. Там е и централният офис на „Пепси" в България. Дори тази американска фирма бе свързана със Златев. В началото на новия век - за дълго време след 2000 година, като български представител на „Пепси" се водеше Васил Златев - престарелият баща на Валентин Златев. Васил, който днес е на 81 години, бе несменяем кмет на Правец при комунизма и първа дружка на тогавашния български ръководител Тодор Живков. Пак на името на Васил Златев се водят и многобройните хотели, които бяха изградени из цяла България в годините, когато синът стана главна клечка в „ЛУКойл България". Първоначално руснаците поставиха Валентин Златев на високи постове в България, свързани и с оперативното производство на бензин в купената от тях рафинерия „Нефтохим". Точно по това време започна бурното строителство на хотели уж от името на бащата.
Златев-син бе отстранен от част от постовете си, след като руснаците засякоха престъпна схема за източване на „Нефтохим". Вечер в рафинерията тайно влизала цистерна, която се пълнела с гориво, но никъде не била завеждана и напускала завода нелегално. Те не го обвиниха в нищо, но и не скриха, че свиват възможностите му. От този момент нататък на Златев бе възложено да управлява единствено няколко бензиностанции с марката „ЛУКойл". Източници от ръководството на компанията тогава разкриха, че пълното отстраняване на Златев никога не е стояло на дневен ред поради топлите му връзки с всички български премиери.
Сегашният - Бойко Борисов, никога не е крил близостта си със Златев, в чиито хотели и ловна резиденция „Паламара" край Шумен често гостува. Именно с тази зависимост се обяснява и фактът, че България бе сред малкото страни в света, които не изгониха руски дипломати покрай аферата „Скрипал".
Страхът на българските медии от Златев е пословичен. Нито близките до правителството, нито тези на Пеевски, нито медиите, които получават грантове от „Америка за България" смеят да пишат за него и се стремят всячески да избягват тази „опасна" тема. Дори сега, когато трябваше да се обясни арестът на двамата журналисти, медиите почти избягваха да споменават Златев, а ако го правеха, името му се съобщаваше мимоходом, и то основно покрай официалното съобщение на „ЛУКойл", че той няма връзка със случая. Макар същите медии така и да не обясняваха в каква връзка всъщност е бил посочен в разследването на „Биволъ".