Учени в Зимбабве оповестиха откриването на останките от най-стария динозавър в Африка, който е бродил по Земята преди около 230 милиона години, предаде Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Нейчър".
Наречен Mbiresaurus raathi, динозавърът е бил висок само около метър, имал е дълга опашка и е тежал до 30 килограма, според международния екип от палеонтолози, направили откритието.
"Той е бягал на два крака и е имал сравнително малка глава", каза Кристофър Грифин, изследовател от Йейлския университет, който е открил първата кост.
Според учения древното създание вероятно е било всеядно и се е хранило с растения, дребни животни и насекоми.
Динозавърът принадлежи към вида завроподоморф - същата линия, която по-късно ще включва гигантските динозаври с дълга шия, обяснява Грифин.
Скелетът е открит по време на две експедиции през 2017 и 2019 г. от екип изследователи от Зимбабве, Замбия и САЩ.
"Изрових цялата бедрена кост и в този момент разбрах, че това е динозавър и че разполагам с най-стария известен динозавърски фосил в Африка", разказва Грифин.
Останки от динозаври от същата епоха преди са били откривани само в Южна Америка и Индия.
Палеонтолозите избират Зимбабве за разкопките, след като изчисляват, че когато всички континенти са били свързани в обща земна маса, известна като Пангея, тя се е намирала на приблизително същата географска ширина като по-ранни открития, направени в съвременна Южна Америка.
"Mbiresaurus raathi удивително прилича на някои динозаври от същата епоха, открити в Бразилия и Аржентина. Това потвърждава факта, че Южна Америка и Африка са били част от свързана земна маса", казва Макс Лангер от университета на Сао Пауло в Бразилия.
Динозавърът е наречен на областта Мбире в североизточната част на Зимбабве, където е намерен скелетът, и на палеонтолога Майкъл Раат, който пръв съобщава за вкаменелости на това място.
В този район са открити и други екземпляри, които се съхраняват в Природонаучния музей на Зимбабве във втория по големина град в страната - Булавайо.
"Откриването на Mbiresaurus е вълнуващо и специално за Зимбабве и цялата палеонтологична сфера", казва уредникът на музея Мишел Зондо. "Фактът, че скелетът на Mbiresaurus е почти пълен, го прави идеален референтен материал за други открития", допълва той.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.