Вековен въпрос, който гарантирано ще предизвика дебат: колко пари наистина са ви необходими, за да се чувствате богати?
Ново проучване показва, че хората в САЩ смятат, че магическата цифра е 2,2 милиона долара - но действителният отговор изненадващо е много по-нисък, създавайки "парадокс" в това как домакинствата гледат на своите финанси.
Проучването на съвременното богатство, направено от инвестиционната компания Charles Schwab установи, че респондентите предполагат, че ще им трябват милиони, за да се считат за богати. Въпреки това средната нетна стойност на някой, който се е „почувствал“ богат, всъщност е била само 560 000 долара.
И изненадващо данните разкриват, че
от всички поколения най-вероятно да се чувстват богати са Милениалите.
Около 57 процента от хората в тази категория - на възраст между 26 и 41 години - казват, че се чувстват богати. Средната нетна стойност на милениъл, който се е чувствал богат, е 531 000 долара.
Междувременно 46 процента от анкетираните хора от поколението Z - на възраст между 21 и 25 години - заявяват, че се чувстват богати, ако имат в сметката си поне 414 000 долара средно. Около 41 процента от поколението X - тези между 42 и 57 - казаха, че се чувстват богати. Средно за хората от тази категория да се чувстват богати е, ако имат 410 000 долара на свое име. Само 40 процента от бумърите - на възраст от 58 до 75 години се смятат за богати, но техният праг за богатство е по-висок от всяка друга кохорта - средно 692 000 долара.
Изследването е проведено през 2021 г., когато хората в САЩ смятат $1,9 млн. за достатъчно пари, за да се чувстват добре. Въпреки това, на фона на необузданата инфлация и увеличените разходи за живот, цифрата се изстреля до 2,2 милиона долара през 2022 г. - където остана тази година.
Констатациите също така разкриха, че това как се чувстват богатите хора е силно повлияно от техните връстници. Почти половината от анкетираните казаха, че възможността да си позволят начин на живот, подобен на техния приятел, ги кара да се чувстват богати, докато повече от една трета използват социалните медии, за да сравнят начина си на живот с този на другите. Нещо повече, респондентите казаха, че „богатството“ не обхваща само финансите. Две трети казаха, че наличието на здрави взаимоотношения се равнява на богатство повече от пари. А 70 процента казват, че „богатство“ означава просто да не се налага да се тревожите за парите, а не да имате голяма банкова сметка.
Констатациите идват и след като финансови експерти многократно алармираха за т. нар. „пенсионна криза“ в Америка.
Dailymail.com наскоро разкри, че множество пенсионери са били принудени да се върнат на работното си място, след като инфлацията и рязко нарастващите разходи за живот удариха спестяванията им.
Приблизително 1,5 милиона пенсионери са влезли отново на пазара на труда през годината до май 2022 г., сочат анализите на данните на Министерството на труда от икономиста на Indeed Ник Бънкър.
Това е обръщане на тенденцията, при която милиони хора спряха да работят след пандемията от Covid-19. Според проучване на компанията за услуги за заплати Paychex тази година, един на всеки шестима пенсионирани американци обмисля да се върне отново на работа.