Рано в понеделник премиерът Кирил Петков заяви, че иска оставката на военния министър Стефан Янев. “Никой министър няма право на собствена външна политика, особено във Facebook. Никой министър не може да каже, че неговото оставане е функция на стабилността на правителството. Това правителство няма да гони стабилност, а правилни действия и принципни позиции. Мой министър не може да ползва думичката “операция”, вместо думичката “война”. Операция не може да се нарече, когато хиляди военнослужещи от едната и друга страна вече са убити. Войници, които са на възраст по-малка от възрастта на моя дъщеря”, подчерта Петков. Стефан Янев беше назначен от Румен Радев за служебен премиер в последните две служебни правителства на България. В първото Кирил Петков беше подчинен на Янев.
Как се стигна дотук?
Повод за гневната му реакция стана интервю на Стефан Янев за БНТ в петък. Министърът на отбраната каза, че не е използвал думата “война”, а е цитирал руския президент Владимир Путин и се е позовал на факта, че използването на тази дума, на думата “военна операция” и всякакво военно говорене трябва да е много специфично и много отговорно. “Ако забелязвате, никъде в официалния език и на НАТО, и на Европейския съюз няма документ, в който да е използвана думата “война”. Трябва много внимателно да боравим с думите, защото след войната идва дипломацията. Идва начинът на решаване на проблема, който е възникнал”, посочи военният министър. Тодор Тагарев ще е новият военен министър.
Кой е Тодор Тагарев?
Тодор Тагарев е военен експерт, дългогодишен служител в системата на българската отбрана. През 2013 г. е министър на отбраната в състава на служебното правителство на Марин Райков. Тагарев е завършил Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ в Долна Митрополия като инженер по автоматика и телемеханика. През 1989 г. защитава дисертация във Военновъздушната инженерна академия „Н. Е. Жуковски“ в СССР, а през 1994 г. – в Командно-щабния колеж на ВВС на САЩ. И той е работил в НАТО. От 2005 до 2008 г. Тагарев е бил член на Борда за изследвания и технологии на НАТО и национален представител в неговия панел „Системни анализи и проучвания“.
Критики
Решението на правителството да смени военния министър в момент, в който се води война близо до България, беше разкритикувано от някои политически партии. Пръв критиката си изрази президентът Румен Радев. „Смяната на министъра на отбраната в разгара на военна криза в съседство е риск, отговорността за който ляга върху управляващата коалиция. В избора на министър мнозинството трябва да се ръководи от разбирането за суверенитет, професионална компетентност и способност да се отстоява българският интерес.“ В позицията му пише още:
Протест
А в София се проведоха два протеста в подкрепа на Стефан Янев. Единият е организиран от бившия съратник на Мая Манолова -Тихомир Василев, а другият – от движение “Пазители на правото и демокрацията”. Двете групи са се събрали в пространството пред Министерски съвет и бившия Партиен дом.
Позицията на Янев
: „Обръщам се с изключителна признателност към българските граждани, които застанаха зад мен. Разбира се, по никакъв начин не мога да бъда повече част от тази правителствена конструкция. Специално благодаря на тези от Вас, които днес излязохте и публично изразихте своята подкрепа. Това ми връща надеждата, че нашата държава има бъдеще.“