Част от учениците на училище „Отец Паисий” в Питсбърг
Децата на сънародниците ни, живеещи в Пенсилвания, Вирджиния, Мериленд, Делауеър, както и в столицата Вашингтон, скоро ще могат да се възползват от знанията си по български при кандидатстване в университет, като го впишат като балообразуващ предмет. Представители на нашите училища в тези територии вече се срещнаха в посолството ни във Вашингтон и обсъдиха помежду си какви стъпки предприемат и с какво могат да си помогнат.
„Взе се неофициално решение представители на БОКЦ "Зора" в Ричмънд да координират дейността по признаването на българския език в щата Вирджиния, а тези на БОКЦ "Св. Климент Охридски", Вашингтон, да поемат окръг Колумбия. Училище "Дора Габе" ще отговаря за Балтимор, училище "Отец Паисий" в Питсбърг за Пенсилвания, а училище "Христо Ботев" за Мериленд", поясни Бойко Антонов, директор на „Христо Ботев" във Вашингтон.
От посолството са гарантирали пълна подкрепа на всяко училище, ако има нужда от допълнително представяне пред местните власти. „Срещата показа желанието на посолството и педагогическите институции да осигурят възможност на децата с български корени за достойно признание в обществото на многокултурна Америка", е мнението на Бойко Антонов за резултатите от нея. „Владеенето на втори език повишава познавателните умения на учениците, спестява от таксите в колеж, улеснява реализацията им на пазара на труда и повишава сигурността като цяло", допълни той.
Българският е признат за втори език в щатите Илинойс, Вашингтон и Джорджия. В Илинойс, където живеят най-много българи, първият изпит за български език се проведе през май, а вторият е насрочен за 9 декември. Програмата съществува в общо 29 щата.
Тази събота, 9 декември, в Чикаго ще се проведе вторият изпит по български като част от програмата за двуезичност. Тестът започва в 10 часа в българското училище „Джон Атанасов" (1600 Еast Golf Road, Oakton Community College , Des Plaines, IL 60016). Нашите училища в източните щати са в различен етап от подготовката за въвеждане на сертификат за двуезичие. Училище „Дора Габе" в Балтимор е съвсем в началото на подготовката. „Нашият представител по този въпрос Джесика Илиев беше на срещата във Вашингтон. След това се срещна и с администрацията по въпросите на образованието в Мериленд", сподели Биляна Несторова, член на борда на директорите към училището. „Оттам ни казаха, че те имат някакъв тест за говорни умения и грамотност, провеждан от Американския съвет за чуждоезиково обучение (Аmerican Council on the Teaching of Foreign Languages). Няма обаче разработен изпит за четене и разбиране. Насочиха ни, както и направи и посолството ни във Вашингтон, към българското училище в Сиатъл, щата Вашингтон, които са минали по този път и там българският вече е признат от местата образователна система", допълни Несторова. Тя каза още, че от ръководството на училището се радват на солидната подкрепа от страна на посолството ни най-вече защото това е сравнително младо училище. В него учат 22 деца и сред родителите има голямо желание българският език да бъде признат.
В Питсбърг, Пенсилвания, пък са много по-напред. „Очакваме, че печатът за двуезичие евентуално да се въведе при нас още догодина, казва Пламен Кръстев, един от основателите на училище „Отец Паисий" в Питсбърг. „Този печат ще даде възможност на нашите ученици да имат допълнителни кредити в дипломата си, да получат по-висока стипендия, когато кандидатстват в университет, и да намалят размера на учебната си такса", допълни той. В "Отец Паисий" в момента се обучават 30 българчета. То е едно от най-старите училища в Щатите, създадено още през 1937 г., и единственото, което разполага със собствена сграда. То функционира към Българо-македонския образователен център в Питсбърг.