До две седмици в Москва и областта около руската столица може да започне масово ваксиниране срещу коронавируса. Това съобщи директорът на Националния изследователски център по епидемиология и микробиология "Гамалей" към руското здравно министерство Александър Гинцбург.
За целите на масовата ваксинация ще бъде използвана широко рекламираната от президента Владимир Путин ваксина - "Спутник V", кръстена на сателита от съветската ера, изстрелян в космоса през 1957 г.
Гинцбург обясни, че след две седмици рязко ще нарасне броят на доставяните от компанията "Генериуем" ваксини, така че към края на месеца на разположение вече ще има половин милион дози, а в декември - три пъти повече.
Постъпващите в момента дози от ваксината "Спутник V" са предназначени главно за хора от рисковите групи, и най-вече за лекари и учители.
Руската ваксина срещу коронавируса, разработена от института "Гамалей", премина клинични изпитания през юни и юли. Русия вече е получила заявки от 20 страни за доставка на 1 милиард дози от ваксината.
Но в края на октомври научният сътрудник в Института по биохимична физика към Руската академия на науките и шеф на руска биофармацевтична компания Александър Кудрявцев остро разкритикува препарата.
От думите му стана ясно, че това, което е било представено като откритие, се оказало „дори не предишно поколение, това е ваксина от ветеринарната медицина“.
„Там има такива пептидни ваксини, срещу зоонози, които се прилагат върху животни за заколение, в тях количествата антиген са милиграми. Един вид – не е страшно ако умре, важното е да не разнася заразата“, коментира ученият.
Кудрявцев каза още:
„Но на никой човек със здрав разум не би му хрумнало да прилага това върху хора. Е, оказва се, че все пак е станало“.
Кудрявцев уточнява, че в стандартна ваксина срещу грип се съдържат 45 мкг (микрограма) антиген, но тя не се понася еднакво от всички хора. Затова са създадени и ваксини с 15 мкг антиген. Същевременно в руската ваксина на центъра „Вектор“ количеството антиген е 225 мкг.
Той добави, че не са ясно посочени всички характеристики на препарата, вероятно защото здравните власти са бързали.
Осем месеца след началото на пандемията все още няма нито една лицензирана ваксина срещу COVID-19, въпреки че стотици учени по света работят по въпроса. Вероятно, за да изпревари конкуренцията, още на 1 август президентът на Русия Владимир Путин тържествено обяви, че страната му е първата в света държава, регистрирала ваксина срещу коронавирус.
Стана ясно обаче, че не е проведена задължителната трета фаза на клиничните изпитания, което предизвика възражение в научните среди.
Впоследствие се оказа, че някои данни от първите две фази са подозрително идентични, което породи съмнения, че са подправени.
Путин не спря дотук. Самият той изрази готовност да се „ваксинира” и обяви, че и на дъщеря му вече е приложен препаратът.
Помогни BG VOICE да излиза на хартия
Подкрепете независимата журналистика! Вашите дарения ни помагат да продължаваме да ви предоставяме актуални, проверени и значими новини.