Имиграционната реформа продължава да е гореща тема в тази страна, защото засяга всички ни не само политически, а и икономически. Имиграционната тема е като оръжие на двете политически партии – едната екзалтира електората си с призиви, че ще изгони имигрантите, другата печели точки с това, че ще ги спаси от депортация. Проучване на WalletHub показва, че поляризирането е и чисто географско – защото имигрантите са ключово важни за икономиката на някои щати и без особено значение в други. Според Доналд Тръмп политиката на администрацията му да ограничи имиграцията има за цел да предпази страната от “потока имигранти, които идват нелегално” и “вземат работните места на американците”. Данните от проучването обаче показват, че в щати като Калифорния и Ню Йорк имигрантите са създали много нови работни места. Проучването анализира имигрантите в страната по 20 различни признака, сред които образование, приходи, дял, който заемат в общия брой работни места, брой на имигранти на ръководни позиции сред 500-те най-големи корпорации и други.

Географията ни разделя

Данните показват, че предимно щатите по източното и западното крайбрежие разчитат до голяма степен на работници от чужбина, които са и ключови за икономиката им. 33,7% от служителите в Калифорния са имигранти, които са и най-големият помощник за икономката в щата. Втори в списъка на щатите, където имигрантите играят ключова роля, е Ню Йорк, където 26,6% от всички работещи са родени извън САЩ. “В Калифорния има повече висококвалифицирани работници на Н1-B визи, отколкото в Ню Йорк”, казва Джил Гонзалез от WalletHub. Той добавя, че 8.6 процента от работните места са осигурени от имигранти, собственици на бизнеси, а в Ню Йорк този процент е 5.5.

Калифорния се нарежда и на първо място по това колко внасят имигрантите за данъци, такси, данъци за имоти и разходи по бизнеси.

Ето защо темата за имиграционната реформа звучи по различен начин в Калифорния и в Монтана например. В Ню Йорк, където има най-голям брой международни студенти, заедно с Масачузетс и столицата Вашингтон има най-голям процент на работни позиции, създадени за студенти от чужбина. Там е и най-големият принос на международни студенти към местната икономика. Ню Джърси се нарежда на второ място след Калифорния по най-много открити работни места благодарение на бизнеси, собственост на имигранти. Щатът е на четвърто място и по това къде имигрантите имат най-високи приходи.

Илинойс се нарежда на 8-о място сред щатите, където имигрантите играят ключова роля за икономиката.

Според Ребека Ши от Illinois Business Immigration Coalition и  нискоквалифицираните, и високвалифицираните работници са много важни за икономиката на щата. “Болници, технологични компании, производства зависят от имигранти като доктори, специалисти и програмисти, но Асоциацията на ресторантьорите и хотелиерите също разчита на работници като сервитьори, готвачи и камериери”, казва тя. Щатът с най-много българи в Америка се нарежда на 8-о място по работни места, създадени заради международни студенти, и на 9-о по броя работни места, създадени от имигранти. Според Ребека Ши това се дължи на недостига на имигранти, защото много от бизнесите в нейната организация имат проблем с намирането на работна ръка. “Те имат незапълнени позиции и плащат много над минималната заплата, както и застраховки, казва директорът на Illinois Business Immigration Coalition. – Но заради недостига на кадри не виждат толкова имигранти, кандидати както за висококвалифицираните, така и за нискоквалифицираните позиции, в сравнение с преди.” По приблизителни данни близо 11 милиона имигранти в страната все още нямат легален статут или са т.нар. нелегални имигранти. Над 480 хиляди от тях са в Илинойс. Според Ребека Ши двете политически партии трябва да постигнат компромис, който да задържи тези имигранти в щата, и респективно в страната, защото в противен случай това ще навреди на икономиката на много места в САЩ.