Той е тексаски милионер, влюбен в старините на Велико Търново. Пристига случайно в България, още по-случайно в старата й столица, но без капка случайност се захваща да реставрира стари сгради и вече е инвестирал над 4 милиона долара в тях. 82-годишният Едмънд Бек видял красотите на Велико Търново за първи път преди 14 години, а днес притежава 9 емблематични сгради в града. Сред тях са шедьовърите на Кольо Фичето хан “Хаджи Николи” на Самоводската чаршия и руините на Стамболовия хан. И плановете му не свършват дотук. Американският милионер открива България, без да го планира. Съпругата му е чехкиня и двамата всяко лято летят до Чехия. При едно от пътуванията си те се запознават с български студенти в САЩ, които се връщат в Родината си. Младежите им разказват за красотите на България и дори им подаряват гид. Така през 2005 година Едмънд и съпругата му пристигат на екскурзия в България. Първата им среща със София не била от най-приятните, защото ги обрали. Но докато чакат документите, те решават да направят обиколка на страната. Разбира се, потеглят първо към морето.
На път за Варна спират в Търново
Така се запознахме. Разходиха се по Чаршията и си харесаха първо Старата поща, но тя е държавна собственост и там нищо не се случи. Купихме хана и той го направи, докато си чака Старата поща”, разказа прокуристът на фирмата на Бек – Любо Марков, пред „24 часа“. Четири години и половина продължава ремонтът на творението на Кольо Фичето. В него са вложени близо 3 милиона долара, за да възвърне блясъка си от Възраждането. Във възстановената сграда има музей, галерия и луксозен ресторант. “Като видя, че ханът “Хаджи Николи” заедно с Кольо Фичето е изобразен на българската банкнота от 2000 лв. преди деноминацията, той разбра какво всъщност си е купил”, допълва шеговито Любо Марков. Сега плановете на Бек са да възстанови две неугледни къщи в съседство. US меценатът идва във Велико Търново всяка година през август. Вече много добре знае кой е Кольо Фичето и много за историята на Велико Търново. Нееднократно обсъжда с местните власти състоянието на друга творба на ненадминатия строител – Стамболовия хан. Така преди дни му се удава възможност да го придобие и той не се колебае. “Години наред сме го гледали, коментирали сме го и решението не е спонтанно”, казва Марков. Намеренията на американеца са да го възстановят в автентичния му вид
по запазени фотоси и планове
Предвижда се под хана да има подземен паркинг, да бъде възстановена вътрешната му градина, както и самата сграда, след като Институтът за недвижимо културно наследство и Министерството на културата одобрят проектите на новия собственик. Стамболовият хан, който сега е само руини на пътя на туристите към Царевец, е строен през 1842 г. от Кольо Фичето. Бил е собственост на чичото и бащата на големия български държавник Стефан Стамболов. Сградата е застроена на стръмен терен, била е на три етажа с вътрешен двор. На първия етаж са били разположени занаятчийските дюкяни, а над тях – стаите за работата на майстори абаджии и терзии. Ханът е работил до 1945 г., после е одържавен, а през 80-те години на миналия век сградата е опожарена. През 90-те години петте му дюкяна са реституирани. 18 наследници стават съсобственици с държавата. През 2014 г. е прехвърлен на общината чрез областния управител. Търновски предприемач успява да изкупи дяловете на съсобствениците, а през м.г. общинският съвет му продаде общинската земя, върху която се намират останките от хана. От него Едмънд Бек е купил останките, за да възстанови още една перла в ансамбъла на Старо Търново. Най-сериозната инвестиция на американеца обаче тепърва предстои.
Той планира
да реновира хотел “Царъ Борисъ”
който заради голямата квадратура и сериозната реконструкция се очертава като най-големия му разход досега. Силуетът за възстановяването на красивата сграда от 1894 г. вече е съгласуван в Института за недвижимо културно наследство. Нищо в облика – стила на Виена отпреди 150 г., няма да се променя, категоричен е тексасецът. “Все пак това е първият хотел в България след освобождението от турско робство, наричан преди 100 г. “Уолдорф Астория” на Балканите, и трябва да бъде отново такъв. Има панорамна тераса с изглед към Царевец и Трапезица – тя ще бъде най-атрактивното място в новия хотел”, разказва Любо Марков.
Хотелът ще бъде разширен на свободния терен в съседство на ул. “Опълченска”. Новата застройка ще бъде в стила на архитектурния ансамбъл, ще има двуетажен паркинг с до 30 места. През годините Едмънд Бек е показал, че не търси печалба от инвестициите си в Търново. За него е важно да съхрани старинните сгради и да ги върне към живот. Те са по-важни, отколкото да ги експлоатира по начин, че да му носят печалба. “Оценява по достойнство нашия град. Емоционално е свързан с Велико Търново и продължава да инвестира, което е добре и за нас, българите, и за търновци. Неслучайно беше удостоен с наградата “Велико Търново” за опазване на историческото наследство. А след ремонта през 2010 г. хан “Хаджи Николи” спечели наградата “Сграда на годината”. Все пак нека да оценим факта, че Едмънд Бек не е институция, не е фондация, не е инвестиционен фонд, а е един човек, който влага лични средства. Прави го по начин, по който да покаже добрия пример”, убеден е Любо Марков.