Управляващата коалиция между ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ" (ИТН) заедно с "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски не допуснаха в дневния ред на парламента да влезе проекторешение, което задължава вътрешния министър да предостави цялата информация за контрабандния канал в Пловдив.
Това се случи по време на пленарно заседание на парламента в сряда. На същото заседание председателката на парламента Наталия Киселова не допусна гласуване на предложение за изслушване на вътрешния министър. Това стана повод "Демократична България" да поиска оставката ѝ.
Новината дойде близо месец след като гражданското движение БОЕЦ публикува информация, че началник в пловдивското звено на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) е наредил на свои подчинени да се оттеглят непосредствено преди да арестуват заподозрени в контрабанда на цигари в пловдивското село Царацово.
Предложението министър Даниел Митов да бъде задължен да предостави цялата информация по казуса беше на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). То беше подкрепено от 102 депутати, от които 31 от ПП-ДБ, 31 от "Възраждане", 18 от ДПС-Доган, 11 от МЕЧ, 10 от "Величие и 1 от БСП".
Против гласуваха 29 депутати от "ДПС - Ново начало" на Делян Пеевски и трима от ГЕРБ. "Въздържал се" гласуваха 87 души, сред които 55 от ГЕРБ, 16 от БСП и 16 от ИТН.
След гласуването председателят на парламента Наталия Киселова не допусна и предложението на ПП-ДБ за изслушване на Даниел Митов и осем от пловдивските полицаи, свързвани със случая.
За втори път Киселова отказва да включи такова предложение с аргумента, че то може да се гласува отново най-рано на 10 май, тъй като вече беше отхвърлено от парламента на 9 април. Това се случи отново с гласовете на управляващите, подкрепени от Пеевски.
Тогава първоначално предложението на ПП-ДБ беше прието благодарение на гласовете на БСП, но след намеса на Костадин Ангелов от ГЕРБ социалистите промениха вота си и предложението беше отхвърлено.
По-късно в сряда "Демократична България" поиска оставката на Киселова заради повторния отказ да включи предложението в дневния ред, което според партията е знак, че тя съдейства за прикриването на случая. Това стана близо пет месеца след като Киселова беше избрана за поста си с помощта на гласовете на ДБ.
Друго предложение за изслушване за контрабандата в Пловдив на Митов, шефа на Агенция "Митници" и на Антикорупционната комисия също не влезе в дневния ред на парламента.
Случаят с контрабанда на цигари, разгласен от БОЕЦ, е от края на 2024 г., когато антимафиоти разбиват депо с контрабандни цигари на стойност 8 млн. лв. Това се случва въпреки заповедите на техните началници да се оттеглят. Според източници на БОЕЦ нареждането е дошло от тогавашния зам.-директор на ГДБОП Калин Литов.
БОЕЦ твърди още, че камионът с контрабандни цигари за 8 млн. лв., който е бил заловен от пловдивските служители на ГДБОП през ноември, е бил ескортиран от полицейски автомобил на "Гранична полиция" без номера. Дирекция "Гранична полиция" не е коментирала твърдението.
По-късно Литов става зам.-директор на службата по времето, когато депутатът от ДПС - Ново начало Калин Стоянов оглавява МВР. След огласяването на случая с контрабандния канал, в началото на април Митов отстрани Литов от позицията му и го преназначи в друго звено на ГДБОП.
Киселова и Митов казаха, че по случая е започната проверка от Софийската градска прокуратура (СГП) и Антикорупционната комисия (КПК). Държавното обвинение засега мълчи.
Митов отхвърля обвиненията за разпъване на чадъри над контрабандни канали и казва, че полицаите, които са участвали в акцията през ноември, не могат да бъдат изслушвани в парламента, тъй като вече са свидетелствали по образуваните проверки.