Приключиха консултациите на президента с парламентарно представените формации. Засега остава неясно кога Румен Радев ще извика представителите на ГЕРБ, за да им връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство.
В понеделник държавният глава се срещна с участващите в управлението ГЕРБ и ПП-ДБ, както и с подкрепящата ги ДПС. Те поискаха да има правителство.
Преговорите между първите две политически сили продължават, но формациите още не са изчистили всички важни въпроси. Именно затова от ГЕРБ-СДС поискаха от Румен Радев повече време преди връчването на първия мандат.
„Публичната комуникация между партиите в коалицията сякаш съживи призрака на предсрочните парламентарни избори. Проблемите в МС бяха планирани още преди девет месеца. Въпреки наличието на силно спояващи фактори в коалицията и внушителната парламентарна подкрепа за управлението, която често надминаваше дори 2/3 от народните представители, конституционният законодател е предвидил настоящите консултации, за да подпомогне процеса на съставяне на правителство“, заяви президентът Румен Радев в началото на разговорите с представителите на ГЕРБ-СДС, които дойдоха на „Дондуков“ 2.
„Имаме нужда от стабилност и спокойствие,
но те трябва да са на принципна основа, да стъпва на фундаментални ценности“, посочи вицепремиерът в оставка Мария Габриел.
Малко по-късно лично премиерът в оставка и депутати от втората политическа сила информираха президента как те виждат разговорите за правителство. „Струваше си това усилие. Да, получихме политическа щета. Да, сложни са отношенията. Никой не е очаквал да са леки. Имаме два документа на масата за преговори. Има съществен напредък в тях. Но, както се казва, докато всичко не е договорено, нищо не е“, заяви министър-председателят в оставка Николай Денков.
На масата на преговорите са както законодателната програма, така и съставът на кабинета. „Уверихме президента, че искаме ротация, но ако не успеем, сме готови на избори. Ако не намерим съгласие с първия мандат, отиваме на избори“, допълни Денков.
Във вторник президентът разговаря и с опозиционните формации. От „Възраждане“ използваха консултациите, за да атакуват президента за несъстоялия се иницииран от партията референдум за еврото. В един тон БСП и „Възраждане“ обвиниха
сегашното правителство, че убива хората
Населението на страната намаляло с 220,000, а раждаемостта е спаднала.
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов обвини Радев, че „ситуацията в държавата е такава“, защото миналата година бил погазен „най-демократичният порив на българите – провеждането на референдума за запазването на лева“. През 2023 година Народното събрание отхвърли предложението за провеждане на референдум, а през февруари Конституционният съд обяви това решение за законно. Въпреки това от „Възраждане“ продължават да използват темата.
„Вие трябваше да застанете в позиция за защита на българския народ, а не го направихте“, каза Костадинов на Радев във вторник.
„Това е абсолютно невярно и ви призовавам да не надъхвате вашите привърженици от трибуната на президентската институция. Аз се ръководя единствено от Конституцията“, отговори Радев.
По-късно президентът попита представителите на БСП как оценяват „остатъчния политически ресурс“ за съставяне на правителство в рамките на този парламент. В отговор лидерът на социалистите Корнелия Нинова също разви тезата, че е за предсрочни избори. Не виждаме възможност в това Народно събрание да бъде решена някаква друга конфигурация или поне заявявам, че ние няма да участваме“, добави тя.
„В този парламент, според нас, няма никакъв смисъл и най-добре е да се отиде на предсрочни избори. Ние имаме представа как би трябвало да се управлява България“, добави и Тошко Йорданов от ИТН.
Според него правилният подход е
експертно правителство
с широка парламентарна подкрепа, което можело да стане и в следващ парламент. „И партиите си носят отговорността за експертите, които са представили, като това експертно правителство наистина трябва да има програма по сектори и разписана, включително като стъпки във времето. А не общи приказки – ще се борим с корупцията , ще правим съдебна реформа, не знаейки как“, добави той.
Междувременно продължават преговорите около ротацията между ГЕРБ и ПП-ДБ. Двете формации се опитват да се договорят за документ за управлението, който да носи различно име от вече предложения от ПП-ДБ меморандум и проекта на споразумение на ГЕРБ. Пази се и мълчание за детайлите около разговорите – не казват по кои теми все още имат сериозни различия, както и по кои вече са се разбрали.
Според Конституцията държавният глава трябва да проведе консултации преди да връчи първия мандат на най-голямата парламентарна група – в случая е ГЕРБ. Той обаче няма конкретен срок да го направи. Румен Радев е показвал, че може и да бърза, и да протака. В понеделник той даде знак, че е готов да даде на ГЕРБ и ПП-ДБ нужното време, за да се разберат.
След като първият мандат бъде връчен на ГЕРБ, вече има и срок – 7 дни, в които партията може да го задържи преди да го реализира или върне. Изглежда, планът на ГЕРБ и ПП-ДБ е да постигнат съгласие около механизмите на управлението и Габриел да върне мандата като изпълнен още в момента, в който Радев й го връчи.